Gęsina

Rozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras
Rozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina

Trwa kulminacja tegorocznej jesiennej kampanii gęsinowej. W weekend (7 i 8 listopada) kulinarne atrakcje czekały na uczestników jarmarków w Bydgoszczy i Toruniu. W sobotę (7 listopada) mieszkańcy odebrali 2000 gęsich tuszek, które będą daniem głównym na  rodzinnym obiedzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Głównym wydarzeniem będzie jak zwykle festiwal gęsiny w Przysieku 10 i 11 listopada. Zapraszamy także do udziału w gęsinowych konkursach.

 

– Nasza kampania to sposób na wspólne świętowanie, na dobrą zabawę, na spędzenie czasu z rodzinami, z sąsiadami, z ludźmi którzy tak jak my chcą celebrować rocznicę odzyskania niepodległości radośnie i z dumą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas weekendowych (7-8 listopada, godzina 11-16) jarmarków w Bydgoszczy na ulicy Długiej i w Toruniu na Rynku Nowomiejskim na stoiskach hotelarzy i restauratorów każdy mógł najeść się do syta. Potrawy były dostępne także na wynos – wszystko po przystępnych cenach. Czas umilały pokazy kulinarne mistrzów kuchni. WIĘCEJ.

 

W sobotę (7 listopada) mieszkańcy odebrali 2000 gęsich tuszek, które można było wygrać w konkursach organizowanych przez regionalne i lokalne media. Gęsie tuszki można było odbierać w wyznaczonych, dobrze dostępnych punktach wybranych miast. WIĘCEJ.

 

Festiwal gęsiny w Przysieku pod Toruniem, flagowa impreza kampanii, odbędzie się 10 i 11 listopada. Jak co roku w programie kiermasz ze stoiskami z gęsiną, produktami tradycyjnymi i regionalnymi oraz rękodziełem, pokazy gotowania i degustacje, a także bogata oferta zabaw i warsztatów dla dzieci. Ozdobą wydarzenia będzie udział telewizyjnej gwiazdy Magdy Gessler. Także na 11 listopada zaplanowano Świętomarciński festiwal gęsiny w Rypinie i gęsinowy festyn z Bydgoszczy.

 

Jak co roku zapraszamy również do udziału w gęsinowych konkursach. Wśród naszych propozycji są konkurs plastyczny „Gęś w podróży po Kujawach i Pomorzu” adresowany do dzieci oraz konkurs na relacje ze świątecznego obiadu przyrządzonego ze świeżej gęsiej tuszki. WIĘCEJ.

 

Nasza doroczna kampania „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina” to także wiele innych wydarzeń i atrakcji. W akcję zaangażowały się między innymi restauracje, które specjalnie z tej okazji serwują gęsinowe potrawy (WIĘCEJ).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 listopada 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2015 r.

 

Rozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj KurasRozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj KurasRozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj KurasRozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj KurasRozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj KurasRozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj KurasRozdawanie gęsi mieszkańcom w Toruniu, fot. Mikołaj KurasRozdawanie gęsi mieszkańcom w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiRozdawanie gęsi mieszkańcom w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiRozdawanie gęsi mieszkańcom w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiRozdawanie gęsi mieszkańcom w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiRozdawanie gęsi mieszkańcom w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiRozdawanie gęsi mieszkańcom w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiRozdawanie gęsi mieszkańcom w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

 

Jarmark gęsinowy w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiJarmark gęsinowy w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiJarmark gęsinowy w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiJarmark gęsinowy w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiJarmark gęsinowy w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiJarmark gęsinowy w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiJarmark gęsinowy w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiJarmark gęsinowy w Toruniu, fot. Mikołaj KurasJarmark gęsinowy w Toruniu, fot. Mikołaj KurasJarmark gęsinowy w Toruniu, fot. Mikołaj KurasJarmark gęsinowy w Toruniu, fot. Mikołaj KurasJarmark gęsinowy w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras

 

Więcej zdjęć w galerii