Gęsina

Najlepsza jest gęś kujawsko-pomorska, fot. Daniel Pach
Najlepsza jest gęś kujawsko-pomorska, fot. Daniel Pach

Kujawsko-pomorska kampania gęsinowa

Wystartowała nasza tradycyjna jesienna kampania gęsinowa. Głównym wydarzeniem będzie jak zwykle mający swoją wierną publiczność festiwal gęsiny w Przysieku w przededniu i w dniu Święta Niepodległości. W programie także podobne wydarzenie w Rypinie, jarmarki z gęsią w roli głównej w Bydgoszczy i Toruniu, specjalna oferta hotelarzy i restauratorów, a także konkursy z cennymi nagrodami. Jak co roku dwa tysiące rodzin otrzyma w upominku od marszałka województwa gęś na świąteczny obiad.

 

– Do gęsiny nie trzeba już nikogo zachęcać. Wiadomo, że smakuje wyśmienicie, jest zdrowa i elegancko się prezentuje na talerzach i półmiskach. Wiadomo też, że najlepsza jest ta kujawsko-pomorska. Nasza kampania to sposób na wspólne świętowanie, na dobrą zabawę, na spędzenie czasu z rodzinami, z sąsiadami, z ludźmi którzy tak jak my chcą celebrować rocznicę odzyskania niepodległości radośnie i z dumą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Świeże gęsie tuszki od marszałka województwa, nagrody w okolicznościowych konkursach przeprowadzonych przez lokalne i regionalne media, trafią do mieszkańców Kujaw i Pomorza w sobotę 7 listopada. Tego samego dnia rozpoczną się pierwsze dwie duże imprezy naszej kampanii, zaplanowane na dwa dni (7 i 8 listopada) kiermasze gęsinowe w Bydgoszczy (ul. Długa, godz. 11-16) i Toruniu (Rynek Nowomiejski, godz. 10-16).

 

Festiwal gęsiny w Przysieku pod Toruniem, flagowa impreza kampanii, odbędzie się 10 i 11 listopada. Jak co roku w programie kiermasz ze stoiskami z gęsiną, produktami tradycyjnymi i regionalnymi oraz rękodziełem, pokazy gotowania i degustacje, a także bogata oferta zabaw i warsztatów dla dzieci. Ozdobą wydarzenia będzie udział telewizyjnej gwiazdy Magdy Gessler, znanej restauratorki i krytyczki kulinarnej, autorki książek i felietonistki.

 

Także na 11 listopada zaplanowano Świętomarciński festiwal gęsiny w Rypinie i gęsinowy festyn z Bydgoszczy. Choć to młodsze i znacznie skromniejsze wersje imprezy z Przysieka, i one z całą pewnością zgromadzi tłumy, bo program i menu degustacji zapowiadają się znakomicie. 

 

Jak co roku zapraszamy do kujawsko-pomorskich restauracji i hoteli na uczty gęsinowe i przygotowane specjalnie na ten czas interesujące oferty pobytowe. Te z nich które uczestniczą w naszej kampanii poznamy po umieszczonych w widocznych miejscach naklejkach z gęsinowym logo. Restauratorzy mogą się jeszcze zgłaszać. Informacja i formularz rejestracyjny

 

Kujawsko-pomorska gęsina 2015 – zapraszamy!

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 października 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 listopada 2015 r.