Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

Rok dla Niepodległej

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbyło się w niedzielę (11 listopada) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. W Kujawsko-Pomorskiem w sposób szczególny obchodzimy ten wyjątkowy jubileusz.

– 100-lecie odzyskania niepodległości to jubileusz ważny dla wszystkich Polaków. Cieszę się, że nasze wspólne świętowanie jest tak różnorodne i radosne, że integruje ponad podziałami oraz że daje nam  wiele okazji do refleksji nad tym, czym jest wolność i jak z niej mądrze korzystać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Tablica pamiątkowa w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości, która stanęła przed gmachem urzędu to 1,7-metrowy, wolnostojący obiekt z granitu, na którym umieszczona została treść deklaracji mieszkańców województwa na stulecie niepodległości. Popisy pod deklaracją złożyło 10 tysięcy osób – w przedsięwzięcie zaangażowały się między innymi samorządy lokalne, żołnierze, koła seniorów, i szkoły. Podpisy zbieraliśmy podczas najważniejszych regionalnych imprez, festynów i wydarzeń kulturalnych, między innymi obchodów Święta Województwa i dożynek (więcej).

Tablicę odsłonili kapitan Kazimiera Zańczuk – kombatantka, członkini toruńskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK oraz zuch Adam Idczak ze 127 Toruńskiej Gromady Zuchowej „Łowcy Smoków”, a poświęcił biskup toruński Wiesław Śmigiel. Wśród uczestników ceremonii byli między  innymi samorządowcy, kombatanci, żołnierze, strażacy oraz harcerze. Oprawę zapewnili: grupa rekonstrukcyjna, której członkowie wcielili się w rolę marszałka Józef Piłsudskiego oraz generała Józefa Hallera, aktorzy Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego oraz zespół Macieja Olesińskiego, który zaprezentował piosenki 20-lecia międzywojennego. Usłyszeliśmy też fragment historycznego przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego, a w niebo poleciały biało-czerwone balony.

Przemówienie marszałka Piotra Całbeckiego (audio)

Przemówienie przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera (audio)

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

Mieszkańcy regionu wspólnie samorządem województwa w sposób szczególny obchodzą rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości:

  • Pierwszym akcentem regionalnych obchodów było umieszczenie 4 grudnia 2017 roku na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu. Tego dnia siedzibę urzędu odwiedził sam marszałek Józef Piłsudski – w tę rolę wcielił się Zbigniew Huzakowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rex (więcej). W kwietniu, podczas sesji sejmiku województwa podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej – seniorów urodzonych w latach 1912-1918, którzy sięgają pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego (więcej).
  • Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Do udziału w obchodach marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący sejmiku Ryszard Bober zaprosili między innymi samorządowców, parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk naukowych, służb mundurowych, duchowieństwa, młodego pokolenia, organizacji pozarządowych oraz seniorów i kombatantów. W programie wydarzenia z wyjątkową oprawą w klimacie lat 20-tych znalazły się między innymi inscenizacja wizyty w regionie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, a także recytacja fragmentów „Pana Tadeusza” językiem Polaków z Wileńszczyzny (więcej).
  • W ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia – medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej – osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. Członkowie zarządu województwa oraz radni spotykali się z seniorami w domach, część z nich odwiedziło również w Urząd Marszałkowski. Najstarszą z uhonorowanych osób jest urodzona w 1910 roku pani Emilia Brączyk z Torunia (więcej).
  • W ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W przedsięwzięcie zaangażowały się między innymi samorządy lokalne, żołnierze, koła seniorów, i szkoły. Podpisy zbieraliśmy podczas najważniejszych regionalnych imprez, festynów i wydarzeń kulturalnych, między innymi obchodów Święta Województwa i dożynek. Wkrótce wyeksponujemy je w szczególny sposób – każdy stanie się częścią specjalnej, szklanej instalacji prezentowanej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (więcej).
  • W roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w Toruniu stanął pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej – symboliczne miejsce upamiętnienia polskich cywili, bestialsko zamordowanych przez niemieckich okupantów w pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej. Uroczyste odsłonięcie obelisku odbyło się 6 października (więcej).
  • Z okazji 100-rocznicy odzyskania niepodległości powstała specjalna edycja marszałkowskiego medalu marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którymi honorujemy zasłużone osobistości z regionu oraz naszych gości. Urząd Marszałkowski we współpracy z Pocztą Polską i Muzeum Etnograficznym w Toruniu przygotował także okolicznościowe kartki oraz znaczki pocztowe (więcej). Na zlecenie samorządu województwa powstał również pamiątkowy numizmat autorstwa Sebastiana Mikołajczaka.
  • Wydarzeniom związanym z wielkim jubileuszem niepodległej Polski towarzyszą obchody Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego – ruchu, który kładzie szczególny nacisk na wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu. Jednym z najważniejszych wydarzeń był współorganizowany przez Urząd Marszałkowski złaz dla 2,5 tysiąca druhów z całego regionu, który odbył się 14 kwietnia w Toruniu (więcej).
  • Wśród licznych imprez organizowanych w ramach obchodów 100-lecia odrodzonej Polski był cykl rodzinnych rajdów rowerowych „Kujawsko-Pomorskie – Ku Niepodległej” w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. Na ich trasie znalazły się regionalne miejsca pamięci narodowej oraz inne ważne punkty związane z przeszłością regionu (więcej).
  • We wrześniu mieszkańcy województwa bawili się w Toruniu podczas plenerowego koncertu „Wolności!” z udziałem gwiazd. Wystąpili Tomasz Organek, Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Anita Lipnicka, Muniek Staszczyk, Natalia Kukulska i Mariusz Lubomski (więcej). Kolejnym akcentem obchodów był koncert w CKK Jordanki w Toruniu, zorganizowany we wrześniu przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, podczas którego 100 śpiewaków i muzyków upamiętniło 100-lecie odzyskania niepodległości (więcej).

Czytaj też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

7 listopada 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 11 listopada 2018 r.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz PiecykUroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przed Urzędem Marszałkowskim, fot. Łukasz Piecyk

Pierwszym akcentem regionalnych obchodów było umieszczenie 4 grudnia 2017 roku na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu. Tego dnia siedzibę urzędu odwiedził sam marszałek Józef Piłsudski - w tę rolę wcielił się Zbigniew Huzakowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rex, fot. Andrzej GoińskiPierwszym akcentem regionalnych obchodów było umieszczenie 4 grudnia 2017 roku na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu. Tego dnia siedzibę urzędu odwiedził sam marszałek Józef Piłsudski - w tę rolę wcielił się Zbigniew Huzakowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rex, fot. Andrzej GoińskiPierwszym akcentem regionalnych obchodów było umieszczenie 4 grudnia 2017 roku na frontonie gmachu Urzędu Marszałkowskiego tablicy z apelem o wspólne świętowanie jubileuszu. Tego dnia siedzibę urzędu odwiedził sam marszałek Józef Piłsudski - w tę rolę wcielił się Zbigniew Huzakowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rex, fot. Andrzej GoińskiJednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Łukasz PiecykJednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Łukasz PiecykJednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Andrzej Goiński Jednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Łukasz PiecykJednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiJednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiJednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiJednym z najważniejszych wydarzeń roku 100-lecia odzyskania niepodległości była uroczysta sesja sejmiku województwa połączona z Forum Samorządowym, która odbyła się 14 maja na placu przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl14 maja 2018, Piknik Niepodległościowy przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Łukasz Piecyk14 maja 2018, Piknik Niepodległościowy przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Łukasz PiecykW kwietniu, podczas sesji sejmiku województwa podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej – seniorów urodzonych w latach 1912-1918, którzy sięgają pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Andrzej GoińskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Filip KowalkowskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Łukasz PiecykW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Łukasz PiecykW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Łukasz PiecykW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Filip KowalkowskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Andrzej GoińskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Andrzej GoińskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Filip KowalkowskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Filip KowalkowskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Filip KowalkowskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Filip KowalkowskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Łukasz PiecykW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Andrzej GoińskiW ciągu ostatnich miesięcy specjalne wyróżnienia - medale marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości otrzymało blisko 90 rówieśników niepodległej - osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plZ okazji 100-rocznicy odzyskania niepodległości powstała specjalna edycja marszałkowskiego medalu marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, którymi honorujemy zasłużone osobistości z regionu oraz naszych gości. Wśród wyróżnionych jest między innymi warszawskie liceum polonijne, fot. Łukasz PiecykWśród wyróżnionych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, wybitym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości jest przedstawiciel Komisji Europejskiej Chrisopher Todd, fot. Łukasz PiecykWydarzeniom związanym z wielkim jubileuszem niepodległej Polski towarzyszą obchody Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń był współorganizowany przez Urząd Marszałkowski złaz dla 2,5 tysiąca druhów z całego regionu, który odbył się 14 kwietnia w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWydarzeniom związanym z wielkim jubileuszem niepodległej Polski towarzyszą obchody Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń był współorganizowany przez Urząd Marszałkowski złaz dla 2,5 tysiąca druhów z całego regionu, który odbył się 14 kwietnia w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWydarzeniom związanym z wielkim jubileuszem niepodległej Polski towarzyszą obchody Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń był współorganizowany przez Urząd Marszałkowski złaz dla 2,5 tysiąca druhów z całego regionu, który odbył się 14 kwietnia w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWydarzeniom związanym z wielkim jubileuszem niepodległej Polski towarzyszą obchody Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń był współorganizowany przez Urząd Marszałkowski złaz dla 2,5 tysiąca druhów z całego regionu, który odbył się 14 kwietnia w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWydarzeniom związanym z wielkim jubileuszem niepodległej Polski towarzyszą obchody Roku Harcerstwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z najważniejszych wydarzeń był współorganizowany przez Urząd Marszałkowski złaz dla 2,5 tysiąca druhów z całego regionu, który odbył się 14 kwietnia w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości., fot. Andrzej GoińskiW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości., fot. Andrzej GoińskiW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości., fot. Andrzej GoińskiW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości., fot. Andrzej GoińskiW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości., fot. Andrzej GoińskiW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości., fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości., fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl16 września 2018,Koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk16 września 2018,Koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk16 września 2018,Koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk16 września 2018,Koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk16 września 2018,Koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk16 września 2018,Koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz Piecyk16 września 2018,Koncert „Wolności!”, organizowany z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, fot. Łukasz PiecykWśród wyróżnionych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, wybitym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są także nasi amerykańcy partnerzy: nauczycielka Charlene Kaletka Delaney, działacz polonijny Jim Mazurkiewicz oraz - w imieniu batalionu z Teksasu - podpułkownik Matthew Dennis. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 26 lipca, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWśród wyróżnionych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, wybitym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są także nasi amerykańcy partnerzy: nauczycielka Charlene Kaletka Delaney, działacz polonijny Jim Mazurkiewicz oraz - w imieniu batalionu z Teksasu - podpułkownik Matthew Dennis. Uroczyste wręczenie wyróżnień odbyło się 26 lipca, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej Goiński6 października 2018, Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Andrzej GoińskiW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, fot. Łukasz PiecykW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, fot. Filip KowalkowskiW ramach akcji samorządu województwa około 10 tysięcy mieszkańców regionu złożyło podpisy pod deklaracją z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl15 września 2018, Koncert niepodległa w kulturze w CKK Jordanki, fot. Łukasz Piecyk15 września 2018, Koncert niepodległa w kulturze w CKK Jordanki, fot. Łukasz Piecyk15 września 2018, Koncert niepodległa w kulturze w CKK Jordanki, fot. Łukasz Piecyk15 września 2018, Koncert niepodległa w kulturze w CKK Jordanki, fot. Łukasz Piecyk6 października 2018, Rodzinny rajd rowerowy „Ku Niepodległej” w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski6 października 2018, Rodzinny rajd rowerowy „Ku Niepodległej” w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski13 października 2018, Rodzinny rajd rowerowy „Ku Niepodległej” w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl13 października 2018, Rodzinny rajd rowerowy „Ku Niepodległej” w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl13 października 2018, Rodzinny rajd rowerowy „Ku Niepodległej” w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plJan Paweł II - kartka Numizmat okolicznościowy, fot. Andrzej GoińskiNumizmat okolicznościowy, fot. Andrzej Goiński Stulecie odzyskania niepodległości (Cud nad Wisłą) - kartkaStulecie odzyskania niepodległości (Piłsudski walczy z czerwonym smokiem) - kartkaStulecie odzyskania niepodległości (Powrót Torunia do Macierzy) - kartkaZadwórze - Polskie Termopile - kartkaZadwórze - Polskie Termopile - kartka druga strona