Aktualności

fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Wyjątkowe kartki w 100-lecie odzyskania niepodległości

Urząd Marszałkowski we współpracy z Pocztą Polską i Muzeum Etnograficznym w Toruniu przygotował okolicznościowe kartki oraz znaczki pocztowe będące pamiątką związaną z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Zachęcamy do ich nabycia.

 

Trzy spersonalizowane kartki powstałe z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości zawierają reprodukcję obiektów gromadzonych w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wyjątkowe pocztówki przedstawiają obraz „Cud nad Wisłą” malowany na szkle, autorstwa Janiny Jarosz z 1981 roku, polichromię drewnianą „Piłsudski walczy z czerwonym smokiem” Zdzisława Słonina z 1994 roku oraz obraz „Powrót Torunia do Macierzy” Wiktora Chrzanowskiego z 1988 roku. Kartki wydrukowano w ilości 16 tysięcy sztuk.

 

Urząd Marszałkowski przygotował także okolicznościowe kartki z wizerunkiem patrona województwa kujawsko-pomorskiego, papieża Jana Pawła II.

 

Kolejną kartkę będącą reprodukcją pocztówki przedstawiającej obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego „Zadwórze – Polskie Termopile”, wydanej w Krakowie w 1937 roku, wydrukowano i dołączono do opublikowanej przez województwo kujawsko-pomorskie książki pod tym samym tytułem, poświęconej obrońcom Zadwórza, którzy w 1920 roku polegli w heroicznej walce, broniąc Lwowa przed bolszewikami.

 

Kartki z reprodukcjami zbiorów Muzeum Etnograficznego można otrzymać bezpłatnie w kasach Muzeum (odział w Toruniu i Wielkiej Nieszawce). Pierwsze osoby wraz z pocztówkami otrzymają również okolicznościowe znaczki pocztowe. Akcja trwa do wyczerpania nakładu (więcej).

 

Wszystkie kartki pocztowe są do nabycia również w Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1 (ul. Jagiellońska 6) oraz Urzędzie Pocztowym Toruń 1 (ul. Rynek Staromiejski 15).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 października 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 października 2018 r.

 

fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu Kartka pocztowaKartka pocztowaKartka pocztowaKartka pocztowaKartka pocztowa