Aktualności

Fot. Tomasz Lewandowski
Fot. Tomasz Lewandowski

Doktorat honoris causa wrocławskiej uczelni dla profesora Buszewskiego

Związany z marszałkowską administracją naszego województwa wybitny polski chemik prof. Bogusław Buszewski odebrał 3 października honorowy doktorat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ceremonia, w której uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, odbyła się podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego. Prof. Buszewski otrzymał z rąk gospodarza naszego regionu medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

 

Profesor dr hab. Bogusław Buszewski, wybitny uczony i pedagog, specjalista w dziedzinie chemii analitycznej uważany za twórcę polskiej szkoły chromatografii (jednej z technik analitycznych), jest znakomitością naukową o międzynarodowej renomie. Na stałe pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie kieruje stworzoną przez siebie od podstaw Katedrą Chemii Środowiska i Bioanalityki oraz Centrum Edukacyjno-Badawczym Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, zasiada też w Radzie Naukowej Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. We wrześniu ubiegłego roku, w uznaniu dorobku naukowego, został odznaczony medalem Jędrzeja Śniadeckiego, który jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Polskie Towarzystwo Chemiczne. Jest już doktorem honoris causa trzech innych uczelni – Słowackiego Uniwersytetu Medycznego w Bratysławie i Uniwersytetu Świętych Cyryla i Metodego w Trnawie na Słowacji oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.  

 

Urodził się w 1951 roku we Wrocławiu, z wrocławskim Uniwersytetem Przyrodniczym współpracuje od blisko 30 lat. Jest też przewodniczącym konwentu tej uczelni, ciała opiniotwórczo-doradczego, współkreującego m. in. kierunki rozwoju szkoły.

 

Od kilku lat współpracuje z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego. Obecnie pełni funkcję pełnomocnika zarządu województwa ds. rozwoju nauki, badań i wdrożeń oraz innowacyjności.

 

Wykład inauguracyjny, który prof. Buszewski wygłosił we Wrocławiu nosi tytuł „Prawda w nauce i nie tylko”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 października 2018 r.