Aktualności

Na koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Andrzej Goiński
Na koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, fot. Andrzej Goiński

Spotkajmy się z kulturą

W całym kraju świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spośród setek możliwości warto było rozważyć uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Świętujemy z Niepodległą

Z okazji Dnia Niepodległości 11 listopada w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka przy Rynku Nowomiejskim 17 odbyły się warsztaty plastyczne „Papierowa Kawaleria”. Więcej na stronie galerii. Z kolei w hallu Urzędu Marszałkowskiego można było oglądać wystawę podsumowującą konkurs plastyczny dla dzieci „Niepodległa – Nieodległa”, również organizowany przez galerię. Więcej.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprosiło  w sobotę (10 listopada) na wieczornicę patriotyczną. W programie znalazły się wystąpienie Tomasza Wąsika poświęcone przełomowym wydarzeniom włocławskim z 1918 r. oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów „Lutnia” i „Lutnia Nova”. Więcej na stronie muzeum.

Również w sobotę (10 listopada) Filharmonia Pomorska zaprosiła na wieczór muzyczno-literacki z muzyką Chopina, Paderewskiego i Wielką Improwizacją z „Dziadów” Mickiewicza w interpretacji dwóch aktorów Jerzego Treli i Piotra Stramowskiego. Utwory polskich kompozytorów wykonał pianista Bartłomiej Wezner. Więcej na stronie filharmonii.

Dobre śniadanie, pyszna kawa i wartościowe rozmowy z bliskimi oraz z nieznajomymi – Teatr im. Wilama Horzycy zaprosił w dzień Narodowego Święta Niepodległości na „Niedzielę w Teatrze”, podczas której, oprócz wspólnego śniadania, odbyły się warsztaty artystyczne z wykonywaniem kotylionów. Więcej na stronie teatru.

W foyer Opery Nova można oglądać zdjęcia archiwalne z miast Kujaw i Pomorza z pierwszych lat odzyskania przez Polskę niepodległości oraz współczesne fotografie Marka Chełminiaka, zamieszczone w albumie przygotowanym z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (więcej). Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości opera uświetniła także premiera „Awantury w Recco, czyli Drzewka wolności”.

Dobrym pomysłem na świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości była podróż od Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. W niedzielę można było wysłuchać koncertu muzyki polskiej (Nowowiejski, Chopin, Moniuszko, Wieniawski) w wykonaniu Chopin Quartet, a także pospacerować po pięknym szafarskim parku. Więcej na stronie ośrodka.

„Wolność. Kocham i rozumiem” to temat warsztatów dziennikarskich i literackich dla seniorów (i nie tylko), które Książnica Kopernikańska w Toruniu zorganizowała z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Przez całe lato uczestnicy zajęć pracowali nad tekstami do zbioru opowiadań „Moja wolność”. Pisali również artykuły, które ukażą się w okolicznościowej gazecie „Wolność jest w nas”. W każdym tekście stawiali trudne pytania: Czym jest wolność? Jak żyć, żeby być wolnym? A może wolność to mit? W sobotę (10 listopada) książnica zaprosiła na wieczór autorski podsumowujący warsztaty. Więcej na stronie książnicy

Tradycją stały się spotkania przygotowywane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy w wigilię Święta Niepodległości. Tym razem podczas jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy zaprosili na rozśpiewane, radosne spotkanie towarzyskie, podczas którego przypomnieliśmy sobie piosenki i pieśni przywołujące wspomnienie czasów, kiedy kraj cieszył się odzyskaną wolnością, a Polacy spotykali się tylko po to, by wspólnie wesoło spędzić kilka chwil. W dniu spotkania zaprezentowana została wystawa przybliżającą sylwetki wyjątkowych postaci zasłużonych dla Niepodległej. Więcej na stronie KPCK.

W sobotę (10 listopada) na uroczysty koncert patriotyczny w hali Artego Areny w Bydgoszczy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaprosiła Ziemia Bydgoska. Zespół przygotował program szczególny – iście patriotyczny – z gościnnym udziałem chórów bydgoskiego Pałacu Młodzieży. Więcej.

To wydarzenie jeszcze przed nami: Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza  20 listopada na galę wręczenia nagród i otwarcie wystawy prac plastycznych uczestników VIII Wojewódzkiego Konkursu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Organizatorem wystawy „Drogi do niepodległości” jest Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych im. Wandy Szuman w Toruniu. Wystawa czynna do 2 grudnia w godzinach otwarcia Muzeum. Więcej na stronie muzeum.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 listopada 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada 2018 r.