Aktualności

Marszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Marszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Wizyta marszałka Piłsudskiego w przededniu 100-lecia Niepodległej

W przeddzień 150. urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z twórców niepodległości Polski w 1918 roku, zainaugurowaliśmy w Kujawsko-Pomorskiem obchody przypadającego w przyszłym roku stulecia Niepodległej.

 

– Zapraszam do udziału w przygotowywaniu regionalnego programu wydarzeń rocznicowych i gorąco zachęcam do uczestnictwa w przyszłorocznych obchodach. Dołóżmy starań, by były to obchody na marę tego wielkiego jubileuszu, wspólne i radosne, interesujące i różnorodne, integrujące ponad podziałami, dające impuls do śmiałego spojrzenia w naszą wspólną przyszłość – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

 

Gospodarz województwa i przewodniczący sejmiku Ryszard Bober podejmowali w poniedziałek (4 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim samego marszałka Piłsudskiego (w tę rolę wcielił się Zbigniew Huzakowski z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rex). Naczelnik Państwa, który wraz z adiutantami przybył do nas powozem, został powitany na podjeździe przed gmachem. Wspólnie z marszałkiem Całbeckim umieścił na frontonie gmachu tablicę z apelem o wspólne świętowanie stulecia Niepodległej. „Niepodległość jest naszym wspólnym dobrem i zobowiązaniem, którego codzienne i rzetelne wypełnianie jesteśmy winni tym, którym kiedyś za wolność przyszło płacić najwyższą cenę. Myśląc o przyszłych pokoleniach, musimy dawać świadectwo miłości do Ojczyzny w czasie gdy jest ona wolna i nie trzeba przelewać za nią krwi, kiedy wymaga jedynie od nas zgody narodowej, postawy roztropności i mądrości, wierności ślubom i przyrzeczeniom składanym przez naszych przodków” – czytamy w odezwie. 

 

 

W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z kujawsko-pomorskich szkół średnich. W programie znalazły się m. in. krótkie wykłady na temat odzyskania niepodległości, które wygłosili prof. Jarosław Kłaczkow z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Krzysztof Rogucki, autor książki „Józef Piłsudski na Kujawach i Pomorzu”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 grudnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 grudnia 2017 r.

 

Marszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPMarszałek Piłsudski z wizytą w Urzędzie Marszałek Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP