Aktualności

Gęsina 2018

Uroczysta gęsina na Marcina i nie tylko

Doroczny dwudniowy (10 – 11 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie jak zwykle  głównym wydarzeniem naszej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”, wiążącej Narodowe Święto Niepodległości z naszą tradycją kulinarną. Będzie wyjątkowo, bo to rok stulecia odzyskania niepodległości. W programie także „czas na gęsinę” w restauracjach w całym regionie, tradycyjne gęsinowe konkursy z nagrodami oraz 2018 gęsich tuszek dla mieszkańców regionu na uroczysty rodzinny obiad 11 listopada.

 

 

– Zapraszam do Przysieka pod Toruniem, który na dwa dni stanie się gęsinową stolicą Polski i miejscem, w którym można przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. To mniej oficjalna, festynowa część kujawsko-pomorskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Bądźmy tam razem – zachęca marszałek Piotr Całbecki.

 

Jak zwykle zaplanowaliśmy połączone z degustacją prezentacje kulinarne w wykonaniu kucharzy celebrytów – przyjadą do nas Robert Makłowicz, Giancarlo Russo, Teo Vafidis i Katarzyna Meller – kiermasz potraw z gęsiny i produktów regionalnych, bogatą ofertę z myślą o najmłodszych (przedstawienia teatralne, warsztaty artystyczne i sala zabaw), a także wielką biesiadę z muzyką na żywo w karczmie gęsinowej. A ponieważ to 100-lecie Niepodległej, będą wielki tort urodzinowy, otwarta dla wszystkich chętnych scena poezji patriotycznej i, dla miłośników tego rodzaju smaków i klimatów, „niepodległościowa” grochówka z kuchni polowej.

 

 

Dla chętnych przewidziano bezpłatny dowóz autobusami z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia.

 

Plakat z programem Kujawsko-Pomorskiego festiwalu gęsiny 2018 w Przysieku koło Torunia

 

Marszałek Piotr Całbecki, który korzystając z obecności u nas Roberta Makłowicza, jednego z najpopularniejszych kucharzy w Polsce, nakręcił wspólnie z nim dwa krótkie filmy promujące tradycję kulinarną Kujaw i Pomorza, jest fundatorem 2018 gęsich tuszek na uroczysty rodzinny obiad w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Otrzymają je zwycięzcy konkursów gęsinowych przeprowadzonych przez regionalne media.

 

Jak zwykle w listopadzie i grudniu zaprosimy na gęsinę do restauracji, które wprowadzą to smaczne mięso do własnego menu. Ta część kampanii rozpocznie się 11 listopada i potrwa do końca roku. Informacja o uczestniczących w niej lokalach wkrótce na stronie czasnagesine.pl. Poznają je Państwo po umieszczonych w widocznych miejscach plakatach i naklejkach.

 

Zapraszamy do śledzenia aktualności także na:

 

A już dziś można rozpocząć przygotowania do udziału w naszych gęsinowych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, wśród których jak zwykle zestaw rowerów dla całej rodziny.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 października 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 listopada 2018 r.