Edukacja

Logo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy

Noc Bibliotek w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej

„Czytanie wzmacnia” – pod takim hasłem odbyła się się tegoroczna edycja Nocy Bibliotek, do organizacji której włączyła się Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy. Impreza czytelnicza trwała dwa dni, 8 i 9 października b.r.

 

Zaczęło się od spotkania autorskiego z Martą Sobiecką, autorką zbioru opowiadań „Algorytm życia“. W spotkaniu, które poprowadził Tadeusz Krajewski, dyrektor Biblioteki Literatury Fantastycznej im. Jerzego Grundkowskiego, wzięło udział blisko 70 uczniów i nauczycieli.

 

Marta Sobiecka odpowiadała na liczne pytania dotyczące literatury fantastycznej, początków twórczości oraz inspiracji pisarskich, a także publikacji na łamach: „Nowej Fantastyki”, „Nieznanego Świata”, „Fenixa”, „Okolicy Strachu”, „Antologii City IV” oraz „Antologii Polskiej Grozy” (audioteka.pl). Autorka została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie literackim Pigmalion Fantastyki (2019).

Na stałe współpracuje m.in. z Wydawnictwem Phantom Books, Bibliotekarium, Wydawnictwem Alfabeta. Jest bydgoszczanką, absolwentką dziennikarstwa oraz filozofii na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się wystawa Biblii, o której opowiadał zaproszony gość – pastor Jarosław Gaudek. Udostępnił on zwiedzającym swoje prywatne, bogate i unikatowe zbiory. Autor wystawy jest pastorem w Kościele Ewangelicznych Chrześcijan w Żninie. W wolnym czasie wyszukuje i gromadzi Biblie, fragmenty tekstów biblijnych oraz różne jej wydania i tłumaczenia.

 

Księgi zgromadzone przez pastora i zaprezentowane na wystawie różnią się od siebie. Znaleźć wśród nich można egzemplarze stare z pożółkłymi stronicami, liczące nawet kilkaset lat, a także współczesne, zawierające kolorowe ilustracje. Wśród zgromadzonych wydań Biblii są również takie, które z łatwością można schować w jednej ręce, inne – tak maleńkie, że aby odczytać zawartą w nich treść należy posłużyć się lupą. Księgi, książki i „książeczki” Biblii, jakie można było oglądać, pisane są w różnych językach i różną gwarą.

 

Autor kolekcji oprowadzał po wystawie i w bardzo interesujący, przystępny sposób opowiadał o zgromadzonych egzemplarzach, inspirując jednocześnie licznie przybyłą młodzież i dzieci do czytania Biblii.

 

Nawiązując do hasła „Czytanie wzmacnia”, odbyło się również spotkanie „Las wzmacnia – o wydawnictwach i działalności edukacyjnej  Lasów Państwowych”. W Bibliotece gościł leśnik, Marcin Koziczak, podleśniczy z leśnictwa Zielonka nieopodal Bydgoszczy. Zaprezentował materiały edukacyjne dotyczące urządzania lasu, ochrony różnorodnych siedlisk i upraw oraz turystyki i  rekreacji na terenach leśnych. Przyniósł ze sobą również estetyczne i wartościowe wydawnictwa Lasów Państwowych – czasopisma, broszury, książki, z których część zasiliła zbiory Biblioteki.

 

Na Noc Bibliotek 2021 przygotowano również warsztaty kreatywne “Tworzymy własną książkę metodą leporello”. Metoda ta polega na wykonaniu spersonalizowanej bezoprawowej książki ze sklejonych arkuszy kolorowego papieru w formę harmonijki. W jej tworzeniu wykorzystuje się różnorodne materiały (np. gazety, kolorowy papier, naklejki, krepę, kredki, bibułę, wycinanki, karton, pieczątki, literki, klej, nożyczki, pisaki, dziurkacze itp.).

 

W tegorocznych warsztatach uczestniczyło ponad 40 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy. Uczniowie przedstawili na kartach książeczek siebie, swoich najbliższych, szkołę, zainteresowania i marzenia wykazując się pomysłowością, kreatywnością i cierpliwością.

 

Dodatkową atrakcją Nocy Bibliotek była też udostępniona na stronie internetowej Biblioteki gra online „Czytanie wzmacnia”. Na uczestników i uczestniczki czekały 24 zadania podzielone na cztery ścieżki dotyczące tego, jak czytanie wzmacnia zdrowie, wiedzę, relacje i wyobraźnię.

 

Zamieszczono także prezentacje, które przypominają, jak czytanie wzmacnia rozwój dziecka, jak czytanie wpływa na wzrost kompetencji językowych oraz jakie są korzyści medyczne i psychologiczne wynikające z czytania dla homeostazy i zdrowia człowieka.

 

Na wieczorny lub nocny seans udostępniono czytelnikom kod dostępu do projekcji domowych filmu fabularnego „Operacja: Człowiek w czerni”. Kryminał familijny o parze młodych detektywów, ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2“ zainteresował niemal 100 czytelników, a taki był właśnie limit, którego nie można było przekroczyć.

 

PBW w Bydgoszczy

Fot. Anna Kraszkiewicz, Joanna Grabowska-Janowiak, Grażyna Ruta-Balińska

 

Jarosław Gaudek prezentuje swoje bogate, unikatowe zbioryLas wzmacnia - o wydawnictwach I działalności edukacyjnej  Lasów PaństwowychNoc Bibliotek - wystawa BibliiPrezentacja BibliiPrezentacja kolekcji BibliiSpotkanie autorskie z Martą SobieckąSpotkanie z leśnikiemUczniowie i nauczyciele na spotkaniu autorskimWarsztaty kreatywne metodą leporelloWystawa Biblii