Olimpiada Języka Migowego i Miganego
Pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pana Piotra Całbeckiego w dniach od 10 do 11 czerwca 2016 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Bydgoszczy odbyła się XIX Ogólnopolska Olimpiada Języka Migowego i Miganego Szkół Ponadgimnazjalnych.
Gościliśmy młodzież wraz z opiekunami z ośrodków w Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Rydzynie, Sławnie, Warszawie, Wejherowie i we Wrocławiu.
W piątek uczestnicy zwiedzali Bydgoszcz. Poznali historię zamku bydgoskiego, legendę o Janie Twardowskim. Zwiedzali bydgoską Farę, odpoczywali na Wyspie Młyńskiej, zobaczyli miejsce w Bydgoszczy, gdzie przebiega 18 południk. Podziwiali również secesyjne kamienice na Starym Rynku. Wieczorem naszym gościom umilił czas występ grupy teatralnej naszego Ośrodka „Ab-surdus” z przedstawieniem „Wamp-Irka”.
W sobotę rozpoczęły się konkursowe zmagania w trzech kategoriach:
- Opowiadanie filmu – samodzielna interpretacja w PJM filmu;
- Interpretacja samodzielnie przeczytanego tekstu – odpowiedzi w PJM na pytania komisji;
- Tłumaczenie zestawu zdań – przekaz w SJM.
Laureatami Olimpiady zostali:
W I konkurencji:
- Krzysztof Nowak – Lublin
- Adam Stoyanov – Warszawa
- Dawid Baran – Kielce
W II konkurencji:
- Damian Bielecki – Kielce
- Marek Dorosewicz – Wejherowo
- Łukasz Gliszczyński – Sławno
W III konkurencji:
- Jagoda Pietrzak – Rydzyna
- Nicolle Juszczak – Rydzyna
- Koczot Anna – Lublin
Dziękujemy naszym sponsorom, pracownikom Ośrodka za pomoc oraz wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie. To dzięki Wam nasze spotkanie przerodziło się w święto języka migowego. Następna – XX Ogólnopolska Olimpiada Języka Migowego i Miganego Szkół Ponadgimnazjalnych odbędzie się we Wrocławiu!
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Dzieci Słabo Słyszących i Niesłyszących im. Gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).