Tydzień Mózgu w inowrocławskim „Medyku”
W ramach tegorocznych obchodów „Światowego Tygodnia Mózgu” od 13 do 19 marca br. odbyły się zajęcia edukacyjne w czasie, w którym słuchacze wspólnie odkrywali niezwykłą moc fascynującego, tajemniczego i genialnego oraz nieodgadnionego narządu ciała ludzkiego jakim jest mózg.
Wydarzenie rozpoczęliśmy wystawą książek przygotowaną w czytelni biblioteki, która była dostępna przez cały „Tydzień Mózgu”. Bogaty księgozbiór pozwolił czytelnikom wzmocnić „mięśnie pamięci”. Z każdą nową informacją, mózg tworzy nowe synapsy, poprawia działanie już istniejących oraz spowalnia proces ich obumierania. Czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych, co zwiększa jego wydolność.
Kolejnym wydarzeniem były warsztaty pod hasłem „Zabawy stymulujące rozwój myślenia i mowy”. Mowa i myślenie dziecka to procesy ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie warunkujące. Podczas warsztatów słuchaczki poznały różne metody pracy, za pomocą których można kształtować zdolności otrzymywania i nadawania informacji będących bazą sprawności mówienia oraz umiejętności poznawczych.
Następnym etapem „Tygodnia Mózgu” w „Medyku” było spotkanie interdyscyplinarnego cyklu „Porozmawiajmy o…”. Tematem przewodnim był 16-ty Światowy Dzień Snu pod hasłem „Sen jest niezbędny dla zdrowia”. Podczas wykładów przedstawiono trzy główne przesłania: zdrowy sen to coś więcej niż tylko czas trwania, sen jest filarem ludzkiego zdrowia, sen ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia. Podkreślono, że sen wspiera zdrowie mózgu, a zdrowie mózgu wspiera sen. Każdy z uczestników otrzymał „10 Przykazań zdrowego snu dla dorosłych”. Spotkanie zakończyła burzliwa dyskusja, podczas której słuchacze zadawali pytania, ale także dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z tematem.
Najważniejszy organ naszego ciała, który nadal nie jest dokładnie zbadany. Jakie skrywa tajemnice? Poznali je uczestnicy kolejnego wydarzenia- prelekcji pod tytułem „Tajemnice ludzkiego mózgu”. W klasopracowni anatomicznej słuchacze dowiedzieli się m.in.: z ilu biliona komórek jest zbudowany, z jaka prędkością docierają do niego informację, ile krwi pompowanej jest w każdej minucie do mózgu i wiele innych informacji na temat tego ciekawego narządu. Na modelach anatomicznych mogli odrębnie analizować każdą półkulę oraz struktury wewnętrzne.
Celem akcji była popularyzacja wiedzy o mózgu oraz układzie nerwowym, był to bardzo intensywny i ciekawy tydzień w szkole.
Opracowały: Monika Kurzawa, Monika Kwaśniewska-Adryan
www.medykino.com.pl
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.