Uroczystość nadania imienia Ireny Sendlerowej SP nr 52 i XIX Liceum Ogólnokształcącemu w Bydgoszczy
11 października 2018 r. w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy odbyła się uroczystość nadania imienia Ireny Sendlerowej Szkole Podstawowej nr 52 i XIX Liceum Ogólnokształcącemu, wchodzącym w skład Zespołu Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej.
W uroczystości udział wzięli:
- córka pani Ireny Sendlerowej – pani Janina Zgrzembska,
- pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu,
- pan Andrzej Kobiak- Senatora RP,
- pan Zbigniew Ostrowski – Wicemarszałek Województwa Kujawsko– Pomorskiego,
- pani Iwona Waszkiewicz -Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy,
- pani Jolanta Metkowska – Dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,
- pani Domicela Kopaczewska – Dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego,
- ksiądz Mieczysław Kozłowski – Proboszcz bydgoskiej Bazyliki,
- Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, w osobach – pana Edwarda Hartwicha – Dyrektora Naczelnego oraz pani Marleny Mania – Naczelnej Pielęgniarki,
- pani Ewa Żmijewska – dyrektor SP nr 58 w Bydgoszczy im. Ireny Sendlerowej,
- pani Małgorzata Szczepanek dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. L. Braillea w Bydgoszczy
- pani Ewa Pronobis-Sosnowska – dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy,
- pani Barbara Wojciechowska – poprzednia dyrektor szkoły,
- personel medyczny
- nauczyciele, pracownicy administracji i uczniowie szkoły.
Po odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrała dyrektor – pani Izabela Maciejewska, która podkreśliła, że nadanie imienia szkole to niejako ustalenie jej tożsamości, zasugerowanie wartości ważniejszych od innych, wskazanie kierunku działań dydaktyczno-wychowawczych. Wyraziła pragnienie, aby dzieciom i młodzieży, postać Ireny Sendlerowej służyła jako wzór i autorytet, a wartości takie, jak: szlachetność, szacunek dla każdego, wrażliwość na krzywdę ludzką i postawa pomocy, stały się priorytetowe dla całej szkolnej wspólnoty. Postać naszego Patrona zobowiązuje do dawania czytelnego świadectwa dobra w codziennym życiu, rzetelnego zdobywania wiedzy i dbałości o wychowanie młodych ludzi mających otwarte serca i ręce gotowe do niesienia pomocy zawsze i każdemu – powiedziała pani dyrektor.
Pani Alicja Cierżnicka wicedyrektor szkoły oraz pani Maria Górska kierownik zespołu pozalekcyjnego przedstawiły krótką historię szkoły i specyfikę jej funkcjonowania.
Po zapoznaniu uczestników uroczystości z życiorysem Ireny Sendlerowej pan Zbigniew Ostrowski Wicemarszałek Województwa, wręczył akt nadania imienia Szkole Podstawowej nr 52 i XIX LO. Podziękował za wzorowe działania podejmowane przez szkołę, zaangażowanie wszystkich pracowników i wspaniałe wyniki ewaluacji. Zaznaczył, że w pełni popierał wybór Ireny Sandlerowej na patrona naszych szkół. Głos zabrali także pan Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, pan Andrzej Kobiak- Senator RP, pan Edward Hartwich dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego i pani Iwona Waszkiewicz Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy.
Niezwykle ważnym i poruszającym było wystąpienie córki patronki, pani Janiny Zgrzembskiej, która odsłoniła portret swojej mamy, który jest darem od Marszałka Województwa. Moja mama dzieliła się sobą z całym światem – mówiła. Nie robiła różnic między ludźmi, pomagała wszystkim, którzy potrzebowali pomocy. Problemem dzisiejszych relacji między ludźmi jest fakt, iż nie spotykamy się twarzą w twarz, kontaktujemy się ze sobą przez ekrany. Wyraziła nadzieję, że trwający rok Ireny Sendlerowej nie zakończy się pod koniec roku 2018, ale będzie trwać do końca świata.
Część artystyczna uroczystości przygotowana została przez nauczycieli naszej szkoły, którzy przedstawili teatr cieni opracowany na podstawie fragmentów książki „Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej” autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel. Wzruszającym dopełnieniem przedstawienia były piosenki zaśpiewane przez wspaniałych artystów Rolanda Świstka i Rafała Bladowskiego – uczniów Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.
Uwieńczeniem uroczystości był imponujący tort oraz upominki dla uczestników z życiową mądrością Ireny Sendlerowej.
opracowanie – Danuta Sarnowska
zdjęcia – Ilona Jeziorkowska i Katarzyna Mikołajczak