Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj
  • Start
  • Edukacja
  • Uczniowie szkoły szpitalnej poznają swoje miasto - "Małą Ojczyznę"

Uczniowie szkoły szpitalnej poznają swoje miasto - "Małą Ojczyznę"

Logo Zespołu Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej

Już drugi rok szkolny uczniowie gimnazjum i liceum Kliniki Psychiatrii Dziennej biorą udział w innowacji pedagogicznej „Klub Miłośników Miasta Bydgoszczy”. W ubiegłym roku szkolnym tematyka innowacji skupiała się na „Historii miasta i jego mieszkańców”, w obecnym  zaplanowany  temat to „Bydgoszcz miasto żyjące kulturą i rozrywką”.

 

Nasi uczniowie z racji swoich schorzeń pozbawieni są często możliwości pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta i mają problemy z korzystaniem z oferty proponowanej przez bydgoskie instytucje, dlatego zależy nam, aby poprzez nasze działania poczuli więź ze swoim miastem, byli dumni ze swojej małej ojczyzny, znali jej historię, ważne miejsca, osoby, wydarzenia, instytucje, potrafili  korzystać z wszystkich możliwości, jakie daje bogata oferta miasta. Mamy nadzieję, że podjęta przez nas inicjatywa lepszego poznania przez uczniów swojej małej ojczyzny pozwoli im na podniesienie zaniżonego poczucia własnej wartości. W tym celu nasze działania skupiają się na organizowaniu różnych wyjść i wycieczek po naszym mieście, by kontakt z dziedzictwem kultury był bezpośredni i jak najpełniejszy.

 

 W tym roku szkolnym jako Szkolny Klub Miłośników Miasta Bydgoszczy nawiązaliśmy kontakt z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, które zajmuje się „krzewieniem umiłowania swego miasta, jego tradycji i kultury”. Chcieliśmy dołączyć do innych szkół, które współpracują z Towarzystwem, by uczestniczyć w programie oświatowym dla szkół „Bydgoszcz moja mała ojczyzna”. Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły wzorem innych bydgoskich szkół również będą ubiegać się o status „Młodego przyjaciela Bydgoszczy”. Na początku stycznia 2019 roku otrzymaliśmy informację, że nasz szkolny klub został włączony do Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Dostaliśmy zaproszenie na Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Towarzystwa, na którym jednym z punktów programu było uroczyste wręczenie nam dokumentu potwierdzającego przyłączenie naszego szkolnego klubu do Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.  

 

W tym roku szkolnym, dzięki uprzejmości wielu instytucji byliśmy już w Muzeum Okręgowym, w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, po którym oprowadzał nas i opowiadał  niezwykle ciekawe historie Honorowy Kustosz Muzeum dr hab. Adam Sudoł, prof. nadzw. UKW. W ramach innowacji wybieramy się również do Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy na koncert „Hiszpański zawrót głowy”, na którym zostanie zaprezentowany przewodnik po Hiszpanii. Uczniowie odwiedzą Katalonię i Andaluzję i wysłuchają niezwykle ekspresyjnej i pełnej charakteru muzyki hiszpańskiej. Celem naszym jeszcze w tym roku szkolnym  jest  wizyta w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

 

Mamy nadzieję, że bezpośredni kontakt z dziedzictwem kulturowym regionu ułatwi naszym uczniom nawiązanie emocjonalnych relacji z otoczeniem, pogłębi poczucie tożsamości z miastem i być może, wyzwoli poczucie zrozumienia i „znalezienia” swojego miejsca na ziemi.

 

Opracowanie – Alicja Stefanik

http://zs33.bydgoszcz.pl/

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone