Turystyka

Zakończenie rajdu grzybowego i rozdanie dyplomów w stadninie w Balczewie, fot. Jerzy Ekert
Zakończenie rajdu grzybowego i rozdanie dyplomów w stadninie w Balczewie, fot. Jerzy Ekert

Grzybowe trofea zdobyte!

10 października 2015 r. dzielni młodzi turyści, pod opieką nauczycieli ze szkół, ruszyli z Inowrocławia w rajdzie do Balczewa. Celem wyprawy 350 – osobowej grupy było pokonanie blisko 10 km trasy i zdobycie grzybowych trofeów.

 

Choć było bezwietrznie i słonecznie, to słupek rtęci nie pozostawiał wątpliwości, że piechurzy należą do odważnych. W czapkach, szalikach i rękawiczkach pokonywali kolejne kilometry, by w efekcie dotrzeć do stadniny Morgan w Balczewie, która była miejscem docelowym wędrówki. Na miejscu czekało na nich ognisko, urządzone w wigwamie oraz słodki poczęstunek. Po chwili odpoczynku dzieci ruszyły do pobliskiego lasu z zadaniem znalezienia największego grzyba lub największej ilości grzybów. Każda ze szkół miała w konkursie grzybowym swojego reprezentanta i mimo niewielkiej ilości grzybów w lesie, wszyscy wykonali zadania. Nagrodzono najwytrwalszych grzybiarzy: Bartosza Tabaczyńskiego z Zespołu Szkół Integracyjnych, Mikołaja Mrozka z SP nr 6, Matrę Radzięda z Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich, Pawła Dropa z ZSI, Martynę Pobłocką z SP nr 4, Kacpra Lewandowskiego z ZSI, Annę Borkowską z SP4 i Jakuba Zielińskiego z SP nr 4.

 

Oddział PTTK podziękował współpracującym szkołom i nauczycielom. Wyróżniono również najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu. Podziękowania i wyróżnienia wręczył Andrzej Dargacz, Prezes PTTK Inowrocław. Warto dodać, że grzybobrania to polska tradycja, opisywana już w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza czy „Lalce” Bolesława Prusa.

 

źródło:

Iwona Przybyła

Oddział PTTK w Inowrocławiu