Turystyka

logotyp Europejskich dni Camino

Europejskie Dni Camino de Santiago

Wszystkich miłośników pielgrzymowania Drogami Świętego Jakuba, jak i tych zainteresowanych poznaniem historii, kultury i fenomenu towarzyszącemu dziedzictwu Św. Jakuba zapraszamy na Europejskie Dni Camino de Santiago, które odbywa się będą od 6 – 13 maja br.  

 

Podczas weekendu, w  różnych miejscach kontynentu europejskiego, przez które przebiega Camino de Santiago odbywać się będą wydarzenia związane z tym światowym fenomenem. Inicjatorem wydarzenia jest Europejska Federacja Dróg Św. Jakuba z siedzibą w Puy- en-velay (Francja), której Województwo Kujawsko-Pomorskie jest członkiem od 2017 r.

 

Organizatorzy postarają się ukazać i podkreślić paneuropejski charakter Camino de Santiago, pozwalając mieszkańcom różnych miast i miasteczek odkryć ścisły (często niezauważalny) związek pomiędzy głównymi zabytkami a szlakiem  Św. Jakuba oraz w jaki sposób łączy je międzynarodową siecią o długiej historii i głębokim znaczeniu europejskim. Wydarzenia organizowane będą jednocześnie w Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Francji oraz Polsce.

 

Województwo Kujawsko-Pomorskie w porozumieniu z województwami Pomorskim oraz Zachodniopomorskim proponują uczestnictwo w takich wydarzeniach jak:

  • 05.2023 r. – rodzinne pielgrzymowanie Pomorską Drogą Świętego Jakuba z Wielina na Świętą Górę Polanowską;
  • 05.2023 r. – rajd rowerowy gwieździsty-szlakiem Św. Jakuba Kruszwica-Strzelno-Trzemeszno;
  • 13-14.05.2023 r. – weekendowe przejście Pomorską Drogą św. Jakuba na odcinku Karsinka – Koszalin (32,5 km);
  • 05.2023 r. – spacer otwarty dla mieszkańców i turystów „Szlakiem Jakubowym przez Gdańsk”;
  • 05.2023 r. – przejście pierwszego odcinka Bydgoskiej Drogi św. Jakuba z Bazyliki mniejszej św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy do Parafii pw. NMP Królowej Polski w Brzozie.

 

Pełna lista wydarzeń i kontakt do organizatorów

 

Więcej na temat wszystkich wydarzeń na stronie Europejskiej Federacji Dróg Św. Jakuba

 

Partnerzy wydarzenia:

Bractwo Świętego Jakuba Apostoła w Gdańsku; PTTK Oddział Nadgoplański w Kruszwicy; Klub Turystyki Rowerowej „Goplanie”; PTTK Oddział Morski w Gdyni, PTTK Oddział im. dr. Aleksandra Majkowskiego w Sopocie; Bractwo Świętego Jakuba Apostoła w Gdańsku; PTTK Oddział im. dr. Jerzego Szukalskiego w Gdańsku; Koło Przewodników Miejskich i Terenowych im. Franciszka Mamuszki w Gdańsku; Bractwo Św. Jakuba Apostoła w Toruniu.

 

W tym roku nad wydarzeniem Europejskich Dni Camino de Santiago swoim honorowym patronatem wydarzenia objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.