Sport

Pytamy o sport

Pytamy o sport

Urząd Marszałkowski przygotowuje Kujawsko-Pomorski Program Rozwoju Sportu. W ramach prac nad dokumentem zwróciliśmy się do włodarzy miast, gmin i powiatów z regionu z pytaniami o doświadczenia w realizacji sportowych inicjatyw. Na wypełnione formularze czekamy do 23 marca.

 

Kujawsko-Pomorski Program Rozwoju Sportu będzie strategicznym dokumentem, w którym oprócz diagnozy sportu na Kujawach i Pomorzu, znajdzie się plan realizacji polityki rozwoju w dziedzinie kultury fizycznej i sportu w regionie do 2020 roku oraz w dalszej perspektywie czasowej. Przygotowanie programu zakłada Strategia Rozwoju Województwa 2020+. Dokument powinien powstać i zostać przyjęty przez sejmik województwa do końca roku.

 

– W pracach nad programem chcemy wykorzystać doświadczenia samorządów lokalnych. Interesują nas nie tylko statystyki, ale również ciekawe przedsięwzięcia z pogranicza sportu i edukacji, sportu i zdrowia, czy sportu i polityki społecznej. Samorządy i społeczności lokalne realizują wiele wartościowych inicjatyw, które warto wspierać, promować i naśladować – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Diagnoza sytuacji sportu na Kujawach i Pomorzu powstaje w ramach projektu „Obywatele dla Aktywności”, który jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Run To Run (lider projektu), Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej w Pucku oraz Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Realizację przedsięwzięcia umożliwi grant wygrany w organizowanym przez Fundację Batorego konkursie „Obywatele dla demokracji”. Projekt zakłada między innymi przeprowadzenie badań terenowych oraz konferencji i konsultacji.

 

W przygotowaniu diagnozy pomogą również badania ankietowe. Samorządy lokalne zostały poproszone o wypełnienie formularzy składających się z części statystycznej, a także opisowej, w której zwracamy się z prośbą o informacje o realizacji innowacyjnych działań. Na  wypełnione formularze czekamy do 23 marca.

 

 

W latach 2008-2014 w Kujawsko-Pomorskiem zrealizowano ponad 400 inwestycji sportowych dofinansowanych ze środków samorządu województwa (RPO, PROW, budżet województwa, Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej). Najważniejsze z nich to „orliki” – 213 kompleksów sportowych wybudowanych w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012”; Centrum Edukacji, Sportu i Kultury Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy; Hala Sportowo-Widowiskowa w Toruniu z bieżnią lekkoatletyczną; modernizacja Stadionu Miejskiego w Inowrocławiu (stadion piłkarsko-lekkoatletyczny), modernizacja Stadionu Miejskiego we Włocławku; stadion do gry w hokeja na trawie w Gąsawie; kryte pływalnie w Rypinie, Radziejowie, Nakle, Barcinie, Osielsku, Kowalewie Pomorskim, Wielkiej Nieszawce; hale widowiskowo-sportowe w Sępólnie Krajeńskim i Tucholi, kompleksy sportowe w Baruchowie i Kowalewie Pomorskim oraz rozbudowa krytych lodowisk Tor-Tor w Toruniu.

 

Czytaj też: Region w sportowej czołówce

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 marca 2015 r.