Sport

Obywatele dla aktywności

Co sprawia, że ludzie są aktywni fizycznie? Co może ułatwić aktywność tym, którzy od lat się nie ruszali? Jak projektować przestrzeń publiczną tak, by skłaniała do ruchu? Jak wreszcie budować system współzawodnictwa sportowego, który da zawodnikom z Kujaw i Pomorza  upragnione medale? Pytań dotyczących dobrej polityki sportowej jest mnóstwo.

 

Obywatele dla aktywności to seria konsultacji społecznych, spotkań z ekspertami i badań poprzedzająca stworzenie Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu.

 

Koncepcja projektu wzięła się z twórczego spotkania różnych partnerów (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Stowarzyszenia Run-to-Run, Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej i Uniwersytetu Warszawskiego) oraz potrzeby zmiany. W ostatnich latach jednym z najważniejszych zadań Urzędu Marszałkowskiego było wsparcie budowy infrastruktury sportowej. Powstało 213 „orlików”, kilkadziesiąt hal i sal sportowych, krytych pływalni, stadionów lekkoatletycznych, centrów sportowych. Samorząd Województwa przeznaczył na ten cel ponad 422 mln złotych!

 

Teraz konieczne jest skupienie się na nowych wyzwaniach prowadzących do celu, którym jest aktywność, zdrowie i sportowy tryb życia mieszkańców naszego regionu. Dobrym pretekstem do tego jest opracowanie Kujawsko-Pomorskiego Programu Rozwoju Sportu. Chcemy żeby był to żywy, pomocny różnym podmiotom dokument – swoista mapa drogowa dla sportu i aktywności fizycznej w naszym regionie. Dlatego chcemy zapytać mieszkańców i przedstawicieli samorządów, jakie mają pomysły na sport i jakiego wsparcia potrzebują.

 

Z ogólnopolskich badań prowadzonych przez Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego wiemy, że w polityce sportowej często problemem są trzy mechanizmy: nie odkładanie się wiedzy, brak wymiany dobrych praktyk i brak partnerstw strategicznych. Poprzez zaplanowany projekt chcemy rozpocząć proces odpowiedzi na te trzy wskazane deficyty, jeszcze zanim wprowadzimy w życie nowy program rozwoju sportu. Chcemy zgromadzić potrzebną nam wiedzę, wymienić się dobrymi praktykami i wyznaczyć sobie wspólne cele działania.

 

Konferencja otwierająca proces konsultacyjny pt. „Co to znaczy, że sport dobrze działa?” odbędzie się 10 kwietnia w Toruniu w Muzeum Etnograficznym. O miejscu i terminie kolejnych spotkań poinformujemy Państwa w następnych komunikatach.

 

Zapraszamy wszystkich mających pomysły na lepszą politykę sportową w regionie! Ciekawi jesteśmy Państwa opinii i doświadczeń!

 

Kluby sportowe już dziś zapraszamy do uzupełnienia ankiety: https://www.ankietka.pl/ankieta/180027/ankieta-na-temat-sportu-kierowana-do-klubow-sportowych-z-wojewodztwa-kujawsko-pomorskiego.html

 

Ankieta będzie czynna do 20 kwietnia br.

 

Na wszystkie Państwa pomysły i uwagi czekamy także pod adresem :  p.majchrzak@kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.stacja-konsultacja.pl