Zapraszamy seniorów do udziału w marszałkowskim programie zapobiegania upadkom. Z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii wynika, że upadki i ich konsekwencje to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji starszych osób i potencjalne zagrożenie życia. W tegorocznej edycji programem zostanie objętych ponad tysiąc mieszkańców naszego regionu.
Czytaj więcej
Zakażenie pneumokokami może spowodować rozwój ciężkiego bakteryjnego zapalenia płuc, które jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania nawet o 80 procent. Zachęcamy do udziału w marszałkowskim programie profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca roku wybrane placówki medyczne zaszczepią przeciw tym drobnoustrojom ponad 2,5 tys. osób powyżej 65. roku życia.
Czytaj więcej
Co roku, 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) – zakaźnej choroby wątroby, która nie leczona prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych takich jak marskość wątroby lub pierwotny rak wątroby.
Wyróżniamy pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby – A,B,C,D i E. Do zakażenia wirusami WZW A, D i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności lub wody, rzadziej poprzez bezpośredni kontakt z osoba zarażoną. W krajach wysokorozwiniętych do tego typu zakażeń dochodzi rzadziej niż w krajach z niskimi warunkami sanitarnymi.
Czytaj więcej
To już pewne: po liście marszałka Piotra Całbeckiego do burmistrzów i wójtów 11 kolejnych gmin przystąpiło do przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) dużego programu teleopieki domowej, opartego na monitorująco-komunikacyjnych „bransoletkach życia”, zaś niektóre z tych, które już w programie uczestniczyły, złożyły zapotrzebowanie na dodatkowe urządzenia. Nowe gminy już przygotowują nabory uczestników.
Czytaj więcej
W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” zachęcamy do bezpłatnego udziału w programach profilaktycznych współfinansowanych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Dla mieszkańców regionu przygotowaliśmy badania USG w kierunku tętniaka aorty brzusznej, kolonoskopię, szczepienia przeciwko pneumokokom oraz program profilaktyki upadków.
Czytaj więcej
Zakupy sprzętu i aparatury medycznej najnowszej generacji za blisko 22 miliony złotych zrealizują dwie marszałkowskie lecznice, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku i wojewódzkie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, dzięki przekazanym 21 lipca umowom o dofinansowanie środkami naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Umowy odebrały też organizacje pozarządowe zaangażowane w szeroko rozumiane działania społeczne – 15 ngo-sów otrzyma łącznie 850 tys. złotych. Zdjęcia do pobrania
Czytaj więcej
Światowy Dzień Mózgu - to dzień powołany na pamiątkę założenia Światowej Federacji Neurologii w 1975 r. podczas Międzynarodowego Kongresu Neurologicznego w Brukseli.
Czytaj więcej
Wakacje to okres, w którym stali dawcy oddają mniej krwi, a zapotrzebowanie szpitali na ten cenny lek wzrasta. Najbliższa okazja do honorowego oddania krwi w czwartek (21 lipca) na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Tego dnia zapraszamy także do wspólnej zabawy pod hasłem „Bo tętni w nas dobro”, podczas której będzie można m.in. wykonać przypinkę lub bransoletkę promującą krwiodawstwo i zrobić pamiątkowe zdjęcie na specjalnej platformie świetlnej. Więcej na rckik-bydgoszcz.com
Czytaj więcej
Fundacja Wolność i Demokracja we współpracy z Fundacją MAPA Obywatelska rozpoczęła niekomercyjny projekt MedMobilityPoland, którego celem jest dostarczenie rzetelnych informacji o możliwości znalezienia pracy w polskiej służbie zdrowia dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych z Ukrainy. Jest to kontynuacja projektu z 2021 roku, który zakładał pomoc medykom spoza UE.
Czytaj więcej
15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. To nieformalne święto zachęcające do wyłączenia komórki na 24 godziny, zostało zapoczątkowane przez łańcuszek internautów.
Czytaj więcej
Epizodów depresyjnych w okresie całego życia doświadcza co 4 dorosły Polak. Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym i jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie. Depresja wykracza znacznie poza zwykłe przygnębienie i złe samopoczucie. Choroba ta charakteryzuje się smutkiem, utratą zainteresowania i przyjemności, poczuciem winy lub niską samooceną, zaburzeniami snu lub apetytu, zmęczeniem i osłabioną koncentracją.
Czytaj więcej
Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzą trzy placówki medyczne – w Koronowie (powiat bydgoski), Żninie i Włocławku. Łącznie przebadamy 807 mężczyzn.
Czytaj więcej
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.
Czytaj więcej
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet – stanowi ok 25% ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe. Rozpoznawany jest rocznie u 1,5 mln kobiet na świecie. W większości przypadków nowotwór piersi diagnozowany jest zbyt późno, co znaczenie utrudnia skuteczne leczenie. Rocznie z jego powodu umiera 400 tys. kobiet.
Czytaj więcej
Młodzi naukowcy z naszego regionu –Bogdan Jabłoński z Torunia, Oliwia Raniszewska ze Świecia i Wiktoria Sadowska z Grudziądzamają szansę na udział w finale prestiżowego Konkursu Explory. Projekt, który otrzyma najwięcej głosów, wraz z najlepszymi zespołami z całej Polski, wybranymi podczas regionalnych etapów Konkursu Explory, zawalczy o główne nagrody.
Czytaj więcej
W imieniu Centrum e-Zdrowia Zdrowia Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki zachęca podmioty lecznicze do udziału w VI edycji „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą”.
Czytaj więcej
Od 2004 roku krwiodawcy z całego świata obchodzą swoje święto 14 czerwca. Światowy Dzień Krwiodawcy to wyraz wdzięczności za ich bezinteresowną pomoc i poświęcenie. 15 czerwca gospodarz województwa Piotr Całbecki wręczył wyróżnienia pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, którzy są honorowymi dawcami krwi. Zdjęcia do pobrania
Czytaj więcej
W imieniu Fundacji „Wypłyń na głębię” zapraszamy na Ogólnopolską konferencję profilaktyki i zdrowia psychicznego młodzieży „Profilaktyka połączeń”, która odbędzie się 13 czerwca 2022 r. w Warszawie. Przewidziano stacjonarną formę konferencji oraz udział online.
Czytaj więcej
Postęp technologiczny w ochronie zdrowia jest kluczowy dla sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi służba zdrowia. Konieczne są zatem świadome i konsekwentne inwestycje w technologie cyfrowe, szczególnie w obszarze telemedycyny, elektronicznej dokumentacji medycznej i rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji.
Czytaj więcej
Co roku w dniu 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu. Tego dnia informuje się opinię publiczną o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowego życia oraz do tego by chronić młodsze pokolenia.
Czytaj więcej
Święto zostało zainicjowane w 2014 r. przez Fundację DKMS, w celu zwiększania świadomości na temat nowotworów krwi, zachęcania do regularnych badań, a także wspierania osób dotkniętych chorobą.
Czytaj więcej
Każdego roku 29 maja obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. Inicjatorem tego święta jest Światowa Organizacja Gastroenterologii (WGO). Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na problem różnego typu schorzeń układu pokarmowego i ich wpływu na nasze samopoczucie.
Czytaj więcej
Środki na opiekę paliatywną, prowadzenie wypożyczalni sprzętu do rehabilitacji, terapię domową czy fizykoterapię - dziewiętnaście pozarządówek z regionu otrzyma łącznie 250 tysięcy złotych na organizację wsparcia, leczenia lub rehabilitacji osób przewlekle chorych.
Czytaj więcej
Na świecie, a także w Polsce choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze są główną przyczyną niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Choroba nadciśnieniowa to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Dane NFZ pokazują, że dotyczy niemal co trzeciego dorosłego Polaka.
Czytaj więcej
Celiakia jest chorobą trzewną spowodowaną nietolerancją glutenu - białka zawartego w zbożach (pszenicy, życie i jęczmieniu). U chorego na celiakię, pod wpływem glutenu dochodzi do stanu zapalnego i uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego, a następnie do zaniku kosmków jelitowych, odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie nie dochodzi do przyswojenia pokarmu, co powoduje różne dolegliwości u chorego: biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha
i głowy, zmęczenie. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.
Czytaj więcej