Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

zdrowie

Woda – życie, zdrowie i uroda

Grafika "Odkryj moc wody", NFZ

W dniu 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To właśnie hydroterapia, czyli wodolecznictwo jest dzisiejszym tematem „Środy z Profilaktyką” - edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperci opowiedzą o zaletach i metodach akwaterapii oraz o korzyściach zdrowotnych picia wód leczniczych i mineralnych.

Czytaj więcej

Kolorowe skarpetki na znak solidarności

Kolorowe skarpetki, fot. Andrzej Goiński

Światowy Dzień Zespołu Downa zbiega się z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny i oba te dni są powodem do radości i nadziei. Światowy Dzień Zespołu Downa ustanowiony został w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku obchodzony jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Czytaj więcej

Konkurs „Zdrowy samorząd”: Kujawsko-Pomorskie z nagrodą

Gala wręczenia nagród w konkursie „Zdrowy samorząd”, fot. PTWP

Marszałkowski program szczepień przeciwpneumokokowych dla dorosłych został nagrodzony w konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne „Zdrowy samorząd”. Podczas uroczystej gali towarzyszącej VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach statuetkę oraz dyplom w imieniu samorządu województwa odebrał członek zarządu województwa Sławomir Kopyść.

Czytaj więcej

W zdrowym ciele, zdrowy… mózg

Grafika - 18 marca Europejski Dzień Mózgu

Mózg jest najważniejszym organem w naszym ciele, jest swoistym „centrum dowodzenia”, które umożliwia odczuwanie bodźców − dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, zapewnia utrzymanie równowagi, a także steruje wszystkimi procesami, które zachodzą w organizmie. Obchodzony 18 marca Europejski Dzień Mózgu ma na celu zwrócenie uwagi na niezwykle ważną funkcję mózgu oraz przypomnienie o konieczności dbania o niego na wielu płaszczyznach.

Czytaj więcej

Lecznica na Bielanach – szpital marzeń

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego i dziennikarzy w nowym budynku głównym WSZ, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki zaprosił dziennikarzy do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu by pokazać, jak funkcjonują oddziały przeniesione już do nowego budynku głównego oraz zaprezentować zakupiony niedawno robot operacyjny.

Czytaj więcej

W czwartek czekamy na krwiodawców

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. W czwartek (16 marca) specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym można honorowo oddać krew, stanie na placu Teatralnym przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Akcję powtarzamy w każdy trzeci czwartek miesiąca.

Czytaj więcej

Dawstwo narządów – dar życia – pomyśl o tym wcześniej

Grafika - EUROPEJSKI DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI - www.EODD2022.eu

Na koniec grudnia 2022 r. w Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie było 1 856 osób oczekujących na przeszczepienie narządów, w tym np. na przeszczepienie nerki oczekiwało 1 119 pacjentów,  nerki i trzustki – 43, wątroby – 145, serca – 381, płuca – 138.

Czytaj więcej

Skomplikowana operacja w naszym Szpitalu Dziecięcym

Fot. WSD w Bydgoszczy

Neurochirurdzy i otolaryngolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz wybitny amerykański specjalista prof. Andrew J. Fishman przygotowują się do zaplanowanej na poniedziałek (6 marca) niezwykle skomplikowanej operacji usunięcia rozległego guza podstawy czaszki u sześcioletniego dziecka. Marszałkowska lecznica jest jednym z nielicznych ośrodków w kraju specjalizujących się w leczeniu trudno dostępnych guzów głowy i szyi.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 10/2023

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 8/278/23 z dnia 23 lutego 2023 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 10/2023 pn. „Ochrona i promocja zdrowia”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2023 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Wyniki konkursu ofert nr 16/2023

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą nr 8/251/23 z dnia 23 lutego 2023 r. rozstrzygnął otwarty konkurs ofert nr 16/2023 pn. „Ochrona zdrowia psychicznego”na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań Samorządu Województwa w 2023 roku w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

Czytaj więcej

Dzień Wiedzy o Anosmii

Grafika - Dzień Wiedzy o Anosmii

27 lutego przypada Dzień Wiedzy o Anosmii. Jest to schorzenie polegające na utracie powonienia.

Czytaj więcej

Depresja to nie chwilowy smutek

Grafika - 23 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Celem obchodzonego 23 lutego Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją jest popularyzowanie wiedzy na temat depresji oraz lepsze zrozumienie choroby. Oswajanie społeczeństwa z problemem depresji jest kluczowe w przeciwdziałaniu stygmatyzacji związanej z tą chorobą, a wyczulenie na występujące objawy może spowodować szybsze dostrzeżenie symptomów choroby u siebie lub bliskiej osoby.

Czytaj więcej

Jesteś ofiarą przemocy? – ZRÓB PIERWSZY KROK!

Grafika - Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw

Dzień Ofiar Przestępstw przypada na 22 lutego. W Polsce nazywany jest często Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, choć jest to święto ustanowione przez Sejm RP w 2003 r. Tego samego dnia obchodzony jest Europejski Dzień Ofiar Przestępstw, który został ustanowiony w 1988 r. przez Parlament Europejski.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa – bądź czujny, gdy możesz wspieraj

Grafika promocyjna - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa

15 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. W tym dniu szczególnie zwracamy uwagę na potrzebę wczesnego badania i diagnozowania chorób nowotworowych u dzieci. Chcemy również uświadomić społeczeństwo jak bardzo potrzebna jest pomoc chorym i ich rodzicom. Międzynarodowym symbolem świadomości nowotworów u dzieci jest „złota wstążka”, która kolorem nawiązuje do najcenniejszego kruszcu reprezentującego najwyższą wartość – zdrowie i życie dzieci.

Czytaj więcej

14 lutego to nie tylko Święto Zakochanych…

Grafika wykonana w programie CANVA - czerwone serce na złożonych otwartych dłoniach, napis 14 luty - Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

14 lutego to nie tylko Walentynki.Serce, które jest motywem przewodnim tego święta, ma szczególne znaczenie nie tylko dla zakochanych. To ważny dzień dla dzieci z wrodzonymi wadami serca i ich rodzin. Tego dnia obchodzony jest bowiem Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca.

Czytaj więcej

Zostaliśmy nominowani w konkursie „Zdrowy Samorząd”

Logo Zdrowy Samorząd

Województwo Kujawsko -Pomorskie po raz piąty zostało nominowane do uczestnictwa w konkursie promującym inicjatywy prozdrowotne „Zdrowy Samorząd”. W ramach tegorocznego konkursu wpłynęło z całego kraju 90 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Spośród zgłoszeń wybrano 30 nominowanych samorządów.

Czytaj więcej

Prawa PACJENTA - poznaj je i naucz się z nich korzystać

Grafika ilustracyjna

Prawa pacjenta są zbiorem praw, zawartych między innymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawie o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czy też ustawie o działalności leczniczej. Przestrzeganie praw pacjenta jest ustawowym obowiązkiem wszystkich uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Od organów władzy publicznej począwszy, poprzez osoby wykonujące zawód medyczny, do wszystkich innych, którzy z racji wykonywanego zawodu mają kontakt z pacjentem. 

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Grafika - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Dlatego już w młodości można mieć wpływ na to, czy choroba się rozwinie.

Czytaj więcej

Profilaktyka, diagnostyka, szybka terapia – nie tylko w Dniu Walki z Rakiem

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W sobotę obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem, dzień, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce onkologicznej. To także moment refleksji nad stanem polskiej onkologii.

Czytaj więcej

Dzień Pozytywnego Myślenia - 2 luty

Grafika - Dzień Pozytywnego Myślenia

Dzień Pozytywnego Myślenia obchodzimy 2 lutego. Wymyśliła go amerykańska psycholog Kirsten Harrell, która zajmuje się badaniem wpływu optymistycznego podejścia do życia na zdrowie i proces leczenia. Optymiści żyją dłużej – taką mądrość słyszeliśmy zapewne niejednokrotnie.

Czytaj więcej

Bezpłatne szkolenia dla fizjoterapeutów

graf. Beata Wąsik

Krajowa Izba Fizjoterapeutów realizuje projekt FIZJO-LEARNING – większe kompetencje fizjoterapeutów w pracy z pacjentem chorującym na choroby zakaźne, w tym COVID-19, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w szkoleniach mogą wziąć wszyscy fizjoterapeuci, bez względu na formę wykonywania zawodu i miejsce zatrudnienia, czyli osoby pracujące zarówno w publicznym jak i prywatnym sektorze (osoby zatrudnione lub współpracujące z podmiotem leczniczym lub placówką typu DPS, fundacja, oraz osoby wykonujące działalność leczniczą na zasadzie praktyki zawodowej).

Czytaj więcej

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Grafika - Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W dniach 16 - 22 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Rak szyjki macicy powodowany jest głównie przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje więc szczepienia przeciw HPV oraz badania cytologiczne kobiet.

Czytaj więcej

W czwartek czekamy na krwiodawców

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Blisko 260 osób oddało krew w 2022 roku w ramach comiesięcznej akcji przed Urzędem Marszałkowskim, którą organizujemy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Specjalny ambulans, w którym będzie można honorowo oddać ten cenny lek po raz pierwszy w tym roku stanie w czwartek (19 stycznia) przed gmachem urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu.

Czytaj więcej

16 stycznia – Niebieski Poniedziałek (Blue Monday)

Grafika - 16 stycznia – Niebieski Poniedziałek (Blue Monday)

Trzeci poniedziałek stycznia jest uważany za najsmutniejszy, najbardziej depresyjny dzień w roku i został nazwany Niebieskim Poniedziałkiem, w języku angielskim Blue Monday.

Czytaj więcej

Żegnamy byłego dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy

Edward Grądziel

Pan Edward Grądziel znakomity pediatra i anestezjolog.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone.