Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

zdrowie

Bezpłatne badania w kierunku depresji i chorób serca

fot. Filip Kowalkowski

W sobotę (26 października) w Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy odbędą się refundowane przez NFZ badania i konsultacje z zakresu psychiatrii, psychologii i kardiologii. Oferta skierowana jest do osób z podejrzeniem depresji i chorób serca. Obowiązuje rejestracja telefoniczna pod numerem 52 372 13 40.

Czytaj więcej

Programy zdrowotne dla mieszkańców regionu

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Zapraszamy mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Część z nich współfinansowana jest ze środków samorządu województwa.

Czytaj więcej

Trwa Europejskie Ankietowane Badanie Zdrowia

Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia, GUS

Między 16 września a 31 grudnia 2019 r. odbywa się Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia.  Celem badania przeprowadzanego na terenie całego kraju jest poznanie obecnej sytuacji zdrowotnej osób zamieszkujących Polskę. Analiza pozwoli na sformułowanie wniosków dotyczących wpływu czynników demograficzno-społecznych, sytuacji zawodowej czy miejsca zamieszkania na zdrowie mieszkańców.

Czytaj więcej

Współpraca z Ministerstwem Zdrowia w ramach Programu wymiany ambulansów

Spotkanie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia Januszem Cieszyńskim

W dniu 20.09.2019 r. została podpisana umowa na zakup ambulansów w ramach „Programu wymiany ambulansów” pomiędzy Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki we Włocławku a Ministerstwem Zdrowia reprezentowanym przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia pana Janusza Cieszyńskiego.

Czytaj więcej

Nabór ofert w trybie uproszczonym (art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) na dofinansowanie zadań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego

Od dnia 23.09.2019 r do 30.10.2019 r. trwa nabór w trybie uproszczonym (art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) na dofinansowanie zadań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.

Czytaj więcej

Solidarni z cierpiącymi na chorobę Alzheimera

Fot. Andrzej Goiński

Wrzesień to miesiąc szczególny dla środowisk związanych z chorobą Alzheimera, osób chorujących oraz członków ich rodzin - 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera, natomiast sam miesiąc ustanowiony jest jako Światowy Miesiąc Choroby Alzheimera.

Czytaj więcej

Zaproszenie na Seminarium Konsultacyjne dotyczące szkolenia i certyfikacji kwalifikacji - ćwiczenia dla kobiet w ciąży i po porodzie

Fot. Pixabay

Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej zaprasza na bezpłatne Seminarium Konsultacyjne dotyczące szkolenia i certyfikacji.

Czytaj więcej

W porę wykryć tętniaka

Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami, fot. Mikołaj Kuras

Zapraszamy mieszkańców do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzi osiem placówek medycznych w regionie. Jest jeszcze ponad 800 wolnych miejsc.

Czytaj więcej

Badania w kierunku zakażeń WZW B i C

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HBV, który jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV. Natomiast WZW typu C to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV. Do zakażenia WZW B i C może dojść podczas kontaktu z zakażoną krwią, niejałowymi narzędziami czy sprzętem używanym podczas zabiegów medycznych i fryzjerskich. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie żyje około 325 milionów osób z przewlekłym zapaleniem wątroby.Warto wiedzieć, że objawy zakażeń narastają powoli, często nie dając oznak uszkodzenia wątroby latami. Więcej informacji o wirusie na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Czytaj więcej

Wyróżnimy najlepszych terapeutów zajęciowych - zgłoszenia tylko do środy

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Najskuteczniejsi, najbardziej zaangażowani, dochowujący w pracy najwyższych standardów etycznych i zawodowych specjaliści terapii zajęciowej zostaną w tym roku po raz pierwszy uhonorowani specjalnymi nagrodami zarządu województwa. Do zgłaszania kandydatów zapraszamy podmioty prowadzące placówki integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz organizacje pozarządowe i instytucje pomocowe kościołów i związków wyznaniowych. Przyznamy 7 nagród finansowych po 3 tysiące złotych brutto.

Czytaj więcej

Badania profilaktyczne w kierunku wirusowego zapalenia wątroby

W ramach marszałkowskiego programu mieszkańcy regionu mogą liczyć na bezpłatne badania profilaktyczne, fot. Tymon Markowski

Trwają badania w ramach tegorocznej edycji przygotowanego przez Urząd Marszałkowski programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C. W tym roku planujemy przebadać ponad 3 tysiące mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. W niedzielę (28 lipca) na całym świecie obchodziliśmy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Czytaj więcej

Finisz budowy na Bielanach – zapraszamy na niedzielne zwiedzanie

Fot. Sky Drone Studio dla KPIM

Inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, największe kujawsko-pomorskie przedsięwzięcie inwestycyjne w służbie zdrowia, na ostatniej prostej. Trwają prace wykończeniowe i instalacja zakupionego sprzętu, w tym aparatury medycznej najnowszej generacji. W połowie przyszłego roku lecznica działać już będzie w nowo wybudowanych obiektach. Zapraszamy na niedzielne (4 sierpnia) zwiedzanie budowy szpitalnego miasteczka.

Czytaj więcej

Instalacja aparatury w szpitalu na Bielanach

Nowy budynek główny, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu na ostatniej prostej. Trwają prace wykończeniowe i instalacja zakupionego sprzętu, w tym aparatury medycznej najnowszej generacji. W połowie przyszłego roku lecznica działać już będzie w nowo wybudowanych obiektach.

Czytaj więcej

Zmiany na SOR-ach

W poniedziałek 1 lipca br. weszło w życie rozporządzanie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego przewidujące zmiany w systemie zarządzania szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Nowe rozwiązanie wprowadza ujednolicony system segregacji medycznej dzięki wykorzystaniu narzędzia TOPSOR. Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że kluczowa jest troska o bezpieczeństwo pacjentów oraz poprawa organizacji pracy personelu medycznego.

Czytaj więcej

Dzień otwarty na budowie Szpitala Zespolonego w Toruniu

Zapraszamy na kolejne zwiedzanie placu budowy Szpitala Zespolonego w Toruniu, fot. Szymon zdziebło/tarantoga.pl

Zapraszamy na kolejny dzień otwarty na budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (7 lipca). Zapisywać się można pod numerem telefonu 56 656 21 22 i adresem poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Czytaj więcej

Kontrola posmogowa Polaków w Grudziądzu - sprawdź stan swoich płuc 28 czerwca

Plakat

Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”. Na jej trasie znajduje się Grudziądz, gdzie już 28 czerwca będzie można wykonać bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię. Fundacja NEUCA dla Zdrowia apeluje o wczesną profilaktykę. Badania pokazują bowiem, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki.

Czytaj więcej

Budowa Szpitala Zespolonego w Toruniu – zapraszamy do zwiedzania

Fot. Sky Drone dla KPIM

Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku. Będzie też miał zrobotyzowaną aptekę i wewnętrzną pocztę pneumatyczną. W najbliższą niedzielę (23 czerwca) zapraszamy na kolejny dzień otwarty na budowie.

Czytaj więcej

Sukces doktor z regionu - Marta Podhorecka wybrana Przyjacielem Seniora

Logotyp konkursu - źródło: czasdlaseniora.pl

Konkurs „Opiekun Seniora 2018” zorganizowany został, by podkreślić rolę opiekunów osób w podeszłym wieku oraz uhonorować najbardziej oddanych przyjaciół seniorów w Polsce. Nagrody główne wręczono podczas uroczystej gali 5 czerwca br. w siedzibie Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” w kategoriach: Opiekun Seniorów, Wolontariusz, Przyjaciel Seniora.

Czytaj więcej

Dotacje dla zdrowia

Impreza prozdrowotna w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na toruńskiej Skarpie, fot. Mikołaj Kuras

Samorząd województwa, kwotą stu tysięcy złotych, wsparł dziewiętnaście organizacji z regionu, zajmujących się ochroną i promocją zdrowia. Dofinansowanie pochodzi z dwóch konkursów dla ngo-sów na realizację zadań publicznych.

Czytaj więcej

Konferencja ,,Profilaktyka chorób zakaźnych proste kroki do sukcesu przedsiębiorstwa i zbudowania zdrowego miejsca pracy’’

Szanowni Państwo, zapraszamy serdecznie na konferencję ,,Profilaktyka chorób zakaźnych  proste kroki do sukcesu przedsiębiorstwa i zbudowania zdrowego miejsca pracy’’. Jest  ona współorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz fundację ,,Aby Żyć’’ w ramach ogólnopolskiego cyklu ,,Zdrowie-Człowiek-Profilaktyka’’.

Czytaj więcej

Zaproszenie na spotkanie dotyczące Internetowego Konta Pacjenta

grafika - źródło: zdrowie.gov.pl

Serdecznie zapraszamy mieszkańców na spotkanie poświęcone Internetowemu Kontu Pacjenta, które odbędzie się we wtorek 28 maja o godzinie 15:30 w patio na parterze w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Z IKP możemy korzystać posiadając profil zaufany, który również będzie można na miejscu założyć i potwierdzić. Dzięki IKP każdy z nas uzyska m.in. dostęp do historii usług medycznych, z których korzystał. O Koncie Pacjenta opowiedzą koordynatorzy z Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.

Czytaj więcej

Samorząd dzieciom: leczenie uzdrowiskowe odpowiedzią na choroby cywilizacyjne

Konferencja „Samorząd dzieciom”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Samorządowcy z całego regionu oraz specjaliści zajmujący się leczeniem uzdrowiskowym i jego organizacją uczestniczyli (22 maja) konferencji poświęconej profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób cywilizacyjnych u dzieci i młodych ludzi. Gospodarzem spotkania, odbywającego się pod hasłem „Samorząd dzieciom”, był marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj więcej

Ekologia i nowoczesne rozwiązania w lecznicy na Bielanach

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu będzie wyposażony w wiele funkcjonalnych systemów z dziedziny racjonalności energetycznej i inne rozwiązania przyjazne środowisku. Będzie też miał zrobotyzowaną aptekę i wewnętrzną pocztę pneumatyczną.

Czytaj więcej

Zaproszenie na spotkanie edukacyjne dotyczące mięśni dna miednicy w dniu 13 maja

Fot. maya2008 - Fotolia

W dniu 13 maja br. w godzinach 11.00 - 13.00 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Placu Teatralnym 2 w Toruniu (sala patio, I piętro) odbędzie się spotkanie edukacyjne dotyczące mięśni dna miednicy w celu zapobiegania dolegliwościom takim jak nietrzymanie moczu.

Czytaj więcej

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Problem nietrzymania moczu dotyka ludzi w każdym wieku, najczęściej kobiet w ciąży i po porodach oraz seniorów. Warto wiedzieć jak zapobiegać tego rodzaju dolegliwościom. Dzisiaj (13 maja, godz. 11-13, sala patio na pierwszym piętrze) w Urzędzie Marszałkowskim otwarte spotkanie edukacyjne z wykładami i warsztatami.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone