Edukacja

Na trasie - Nowa Wieś Wielka
Na trasie – Nowa Wieś Wielka

V i VI edukacyjna wyprawa rowerowa

Celem kolejnych wypraw nauczycieli konsultantów z KPCEN w Bydgoszczy było wypromowanie szlaków rowerowych w dwóch gminach – Nowej Wsi Wielkiej i Dąbrowie Chełmińskiej  – oraz popieranie aktywnego i zdrowego stylu życia. Ich ideą jest także zachęcenie nauczycieli do upowszechniania wśród uczniów turystyki rowerowej jako formy turystyki zrównoważonej.

 

Pod względem fizyczno-geograficznym obszar gminy Nowa Wieś Wielka leży w obrębie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej w mezoregionie Kotliny Toruńskiej. Położenie fizyczno-geograficzne gminy Dąbrowa Chełmińska jest bardziej zróżnicowane. Jej południowa część odzwierciedla środowisko przyrodnicze gminy Nowa Wieś Wielka (Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka), część północną obejmuje Dolina Dolnej Wisły, natomiast pozostały obszar gminy (część środkowa) położony jest w mezoregionie Pojezierza Chełmińskiego.

 

Kotlina Toruńska z systemem teras rzecznych o genezie erozyjno-akumulacyjnej już „towarzyszyła” naszym wyprawom. To właśnie wydmy śródlądowe, które zajmują wyższe terasy i osiągają znaczne wysokości względne wielokrotnie dawały nam się we znaki. Hasło „pchamy rowery, grzęzną koła” okazało się aktualne przy pokonywaniu trasy rowerowej w części południowo-zachodnie gminy Nowa Wieś Wielka. Z tego względu oznaczono ją, jako trudną, co potwierdzamy, ponieważ były momenty, kiedy wyraźnie odczuwaliśmy spadek energii.

 

Nie doświadczyliśmy takich trudów, pokonując podjazdy na szlakach rowerowych gminy Dąbrowa Chełmińska. W tym miejscu należą się serdeczne podziękowania władzom gminy za troskę o miłośników dwóch kółek. Na całej długości trasy rowerowe są utwardzone, najczęściej biegną wzdłuż dróg lokalnych po żwirowej, asfaltowej lub betonowej nawierzchni i są na tyle bezpieczne, żeby każdy mógł tu rozpocząć swoją przygodę z turystyką rowerową.

 

Co nas zaskoczyło na trasie?

Dla wielu z nas, nieznana była historia nieistniejącej już dzisiaj wsi Łażyn w gminie Nowa Wieś Wielka. Z opisu zamieszczonego na pamiątkowej tablicy wynikało, że w 1941 roku miejscowość liczyła 820 mieszkańców. Po II wojnie światowej tylko część ludności wróciła do wsi, zajmując opuszczone gospodarstwa poniemieckie. Życie w oddaleniu od udogodnień cywilizacji, na jałowych piaskach wydmowych nie było atrakcyjne dla osadników. Począwszy od lat 50 XX wieku następowało szybkie wyludnianie wsi. Dzisiaj świadkami dawnych czasów są przede wszystkim zdziczałe żywopłoty, drzewa owocowe, pozostałości fundamentów oraz stare cmentarzysko. Na opuszczone posesje wkroczyła sukcesja leśna.

 

Gmina Dąbrowa Chełmińska zachwyciła nas pięknymi krajobrazami łąk nadwiślańskich, z połyskującymi w oddali starorzeczami Wisły. Dużą atrakcję stanowiły zjazdy głębokimi parowami, znajdującymi się na krawędzi zbocza Doliny Dolnej Wisły.

 

Opisane wyżej wyprawy umożliwiły nam zebranie ciekawych informacji o walorach środowiskowych gminy Nowa Wieś Wielka i Dąbrowa Chełmińska, które wykorzystamy do opracowania materiałów dydaktycznych dla nauczycieli.

 

Oprac. Wiesława Kitajgrodzka

 

Na trasie - Nowa Wieś WielkaSzlak rowerowy - Dąbrowa ChełmińskaSzlak rowerowy - Nowa Wieś WielkaUczestnicy na szlaku rowerowym - Dąbrowa Chełmińska