„uSZYTE Sercem” – partnerski projekt edukacyjno – terapeutyczny realizowany w Zespole Szkół nr 33 w Bydgoszczy we współpracy z Zakładem Karnym w Koronowie
Wieloletnia praca z dziećmi i młodzieżą zmagającą się lękiem społecznym, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową oraz schizofrenią pokazały, jak ogromne problemy mają młodzi ludzie z prawidłowym funkcjonowaniem w grupie społecznej, nawiązywaniem kontaktów, znalezieniem dobrego sposobu na odreagowanie swoich frustracji i napięć nerwowych, a także na odkrywanie i rozwijanie swoich zainteresowań oraz talentów.
Jako nauczyciele, szkoły funkcjonującej w szpitalach, szukamy wciąż nowych sposobów i metod pracy mających na celu wsparcie młodzieży borykającej się z wieloma problemami, mającej zaniżoną samoocenę i objętej leczeniem szpitalnym przez bardzo długi czas – często kilka tygodni, a nawet miesięcy. W obecnym czasie pandemii izolacja jest odczuwana w jeszcze dotkliwszy sposób, ponieważ wstrzymane są odwiedziny, dzieci nie widzą się przez wiele dni ze swoimi najbliższymi, nie możemy nikogo zapraszać do szpitala. Czynimy więc wszystko, aby w sposób atrakcyjny i wartościowy zorganizować zajęcia o charakterze wychowawczo – terapeutycznym. Włączamy dzieci i młodzież w realizację różnych działań, mających na celu doskonalenie umiejętności przydatnych w codziennym, samodzielnym funkcjonowaniu, nawiązywaniu kontaktów społecznych i dostrzeganiu potrzeb innych osób.
Wcześniejsza współpraca z Zakładem Karnym w Koronowie, podejmowanie akcji o charakterze wolontariackim, skłoniło nas do opracowania projektu partnerskiego pt.: „uSZYTE Sercem”, który realizujemy z pacjentami Kliniki Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży oraz skazanymi z oddziału terapeutycznego z Koronowa. Podczas pozalekcyjnych zajęć wychowawczych oraz lekcji plastyki uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli szyją poduszki – przytulanki, które przekazane będą policji, a dedykowane są dla dzieci będących ofiarami wakacyjnych wypadków komunikacyjnych.
Efekty działań uczniów są już widoczne. Uszyte są pierwsze poduszki, które są dumą ich autorów i wykonawców i mamy nadzieję, że przyczynią się do wywołania uśmiechu na twarzach tych osób, do których trafią. Zajęcia z uczniami będą trwały do czerwca, a efekt będzie uzależniony nie tylko od ich zaangażowania, ale również wsparcia naszych przyjaciół i darczyńców, gdyż efekt końcowy związany jest również z atrakcyjnością materiałów, z których powstają prace.
Autorki projektu i zdjęć: Honorata Glaza – Gulgowska, Sylwia Kamieńska, Marta Kozłowska, Katarzyna Lewandowska