Statuetki konkursu Enea Akademia Talentów już w bydgoskim Braille’u
Podczas uroczystej gali w Poznaniu nagrodzono zwycięskie projekty pierwszej edycji konkursu Enea Akademia Talentów. Nauczycielki bydgoskiej szkoły dla niewidomych i słabowidzących zostały uhonorowane w dwóch kategoriach: Sport oraz Sztuka.
Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu propagowano już goallball – nową dyscyplinę sportową dla osób niewidomych i słabo widzących z całej Polski. Pieniądze pozwolą również na realizację nowatorskiego podejścia do kina w przypadku najmłodszych osób z dysfunkcją wzroku. Bydgoski Braille turniej goallballa ma już za sobą – słabowidzący i niewidomi uczniowie z niecierpliwością oczekują natomiast na zbliżający się wielkimi krokami festiwal filmowy z audiodeskrypcją.
„Cieszę się bardzo, że projekt znalazł uznanie w konkursie Enea Akademia Talentów w kategorii ‘Sport’. Finansowe wsparcie pozwoliło nam na przygotowanie imprezy dla uczniów niepełnosprawnych pod nazwą „Każdy ma talent”, promującej ruch
i aktywność fizyczną. Po raz pierwszy do Bydgoszczy zaprosiliśmy również uczniów z dysfunkcją wzroku na Ogólnopolski Turniej Goalballa, który był doskonałą okazją do popularyzowania tej nowej, młodej dyscypliny sportowej w naszym mieście” – mówiła Monika Stepa, nauczycielka K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy i pomysłodawczyni jednego z wyróżnionych projektów.
W marcu bieżącego roku drużyny z Wrocławia, Lasek, Katowic i Bydgoszczy rywalizowały w I Ogólnopolskim Turnieju Goalballa o Puchar Dyrektora K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Na obiektach Zawiszy nie brakowało emocji. Przedsięwzięcie zrealizowano właśnie dzięki znalezieniu się projektu bydgoskiego Braille’a w pierwszej trójce konkursu Enea Akademia Talentów.
Goalball to dyscyplina sportowa uprawiana przez osoby słabo widzące i niewidome. Trzyosobowe zespoły rywalizują ze sobą rzucając specjalną piłką o wadze 1,25 kg, którą w środku wyposażono w dzwoneczki. Podczas meczu goalballa dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabo widzących gracze noszą nieprzezroczyste gogle. Boisku ma wymiary 9 na 18 metrów. Zadaniem każdej z drużyn jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika.
W listopadzie 2018 będzie realizowany drugi z nagrodzonych projektów pod nazwą „Świat filmu w świecie słowa”. Oprócz warsztatów z zakresu audiodeskrypcji dzieł filmowych odbędzie się festiwal filmów z audiodeskrypcją dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo w zamierzeniach jest stworzenie publikacji (również w formie audiobooka) dla dzieci uczących się audiodeskrypcji. ”Będziemy współpracować z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy obok uczniów z SP nr 53 z placówki również dzieci ze szkół masowych, a także osoby zainteresowane tworzeniem i odbiorem audiodeskrypcji oraz pracujące z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Do obejrzenia filmów zapraszamy także osoby pełnosprawne. Będą one mogły obejrzeć filmy zakładając specjalistyczne gogle i próbując odbierać film wyłącznie na podstawie jego opisu” – mówi Joanna Dłuska, nauczycielka K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy i autorka drugiego nagrodzonego projektu.
Program Enea Akademia Talentów, którego druga edycja planowana jest w bieżącym roku, skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (od V klasy wzwyż) i gimnazjów, którzy mają udokumentowane osiągnięcia i rozwijają swoje talenty w sporcie, nauce lub sztuce. Do Akademii Talentów mogą zgłaszać się również publiczne szkoły podstawowe i gimnazjalne, zlokalizowane na terenie działania spółek z Grupy Enea, które realizują autorskie projekty edukacyjne wspierające rozwój zainteresowań i umiejętności uczniów w jednej z trzech kategorii: sport, sztuka, nauka
Zapraszamy na stronę internetową placówki www.braille.bydgoszcz.pl
oraz na facebooka szkolnego.
Tekst i foto: Jacek Knychała
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy jest jednostką organizacyjną, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.