Edukacja

fot. M. Sanocka, konferencja podsumowująca, CSW

PROJEKT „ODKRYWAMY PLANETY” NA FINISZU

Obserwacje przelotu jasnego bolidu, rejestracja przebiegu brzegowego zakrycia Aldebarana przez Księżyc oraz wyznaczenie krzywej blasku gwiazdy posiadającej układ planetarny – to najważniejsze osiągnięcia projektu „ODKRYWAMY PLANETY – zajęcia z kompetencji kluczowych”, które przedstawiono 4 listopada na specjalnej konferencji.

 

   Projekt „ODKRYWAMY PLANETY” podsumowano w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie zaprezentowano m.in. edukacyjne i społeczne efekty przedsięwzięcia, a jego uczestnicy przedstawili wyniki swoich badań. Przypomnijmy: w innowacyjnych zajęciach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie brało udział blisko 300 uczniów z 27 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. Uczniowie skupieni w 10-osobowych astro-teamach prowadzili obserwacje pod opieką specjalnie przygotowanych nauczycieli w ramach czterech programów: aktywność Słońca, astrometria i fotometria, stacje bolidowe, zjawiska zakryciowe. Uczniom służyła też platforma e-learningowa, stworzona specjalnie na potrzeby projektu „ODKRYWAMY PLANETY”. Dzięki temu, każdy z uczestników miał dostęp m.in. do wyników obserwacji i badań, testów i quizów astronomicznych, a także mógł dzielić się swoimi spostrzeżeniami za pomocą forum dyskusyjnego.

 

   Na spotkaniu w CSW swoimi osiągnięciami chwalili się uczniowie z astro-teamu w Unisławiu (Adam Zybura), którzy 21 kwietnia br. zarejestrowali niezwykle rzadkie zjawisko brzegowego zakrycia Aldebarana – najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Byka – przez Księżyc. Z kolei Patryk Kotkiewicz ze szkoły w Czernikowie zaprezentował film o aktywności słonecznej, zaś zespół astrobazy Kruszwica (Jakub Ratajczyk) podzielił się wynikami obserwacji gwiazdy AC Bootis, wokół której krąży planeta. Obecni na spotkaniu obejrzeli też relację z wyjazdu edukacyjnego do Niemiec, który był nagrodą w konkursie dla najaktywniejszych uczniów w projekcie. Przedstawili ją nauczyciele: Ilona Dybicz i Rafał Rutkowski.

 

    W realizacji przedsięwzięcia wykorzystano sieć działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych „Astrobaza Kopernik”. – Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz gwarantowały ciekawe spotkania z „żywą” astronomią. Liczymy, że ich innowacyjny i nowoczesny charakter pozwoli rozwinąć zainteresowania naukowe najzdolniejszych uczniów – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

   Kończący się 30 listopada 2015 roku projekt „ODKRYWAMY PLANETY” był realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, a współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość przedsięwzięcia wynosi 870 tysięcy złotych.