
I Kujawsko-Pomorskie Ekoforum dla Nauczycieli „Budujemy przyszłość, chronimy klimat!”
Zapraszamy serdecznie nauczycieli wszystkich przedmiotów i poziomów edukacyjnych na inspirujące I Kujawsko-Pomorskie Ekoforum dla Nauczycieli.
Kiedy: 28 maja w godz. 15.30-19.00 (rejestracja od godz. 15.00)
Gdzie: teren malowniczej Szkoły Leśnej na Barbarce
Zapisy do 26 maja 2025 r. lub do wyczerpania miejsc.
Uwaga! Udział w konferencji jest bezpłatny.
Organizatorami konferencji są: Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, Stowarzyszenie Tilia, Szkoła Leśna na Barbarce, Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorsko-Kujawski.
Czeka na Was solidna dawka wiedzy i praktycznych materiałów, które wzbogacą Wasz warsztat pracy i pomogą kształtować świadomych ekologicznie uczniów, ale również oferujemy Wam chwilę wytchnienia na łonie natury i możliwość naładowania akumulatorów przed intensywnym końcem roku szkolnego.
Więcej informacji o wydarzeniu oraz zapisy na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu: www.kpcen-torun.edu.pl/aktualnosc/458-i-kujawsko-pomorskie-ekoforum-dla-nauczycieli-budujemy-przyszlosc-chronimy-klimat
PROGRAM KONFERENCJI:
15.00-15.30 | Rejestracja uczestników, zapisy na warsztaty
15.30 | Otwarcie konferencji – dyrektor KPCEN w Toruniu Sławomir Żebrowski, dyrektor Szkoły Leśnej na Barbarce Monika Krauze, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Pomorsko-Kujawski Wiesław Tomaszewski
15.40 | Przyczyny zmian klimatu Ziemi – prof. dr hab. Krzysztof Markowicz z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawi główne czynniki fizyczne odpowiedzialne za zmiany klimatu, omówi zmiany w składzie atmosfery i ich wpływ na klimat, a także skupi się na specyfice zmian klimatu w Polsce.
16.00 | Współczesne zmiany klimatyczne na tle epok lodowcowych w dziejach Ziemi – prof. dr hab. Leon Andrzejewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Polskiego Klubu Ekologicznego, przeanalizuje obecne zmiany klimatyczne w kontekście historii Ziemi, naturalnych czynników wpływających na klimat oraz skupi się na przykładzie Arktyki i potencjalnych scenariuszach przyszłych zmian.
16.20 | Klimat i jego zmiany w Toruniu – Rafał Maszewski z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, członek Polskiego Klubu Ekologicznego, zabierze nas w podróż przez zmiany klimatyczne, które zaszły w naszym mieście, wyjaśni różnice między pogodą a klimatem i omówi efekt cieplarniany.
16.40 | Zmiany klimatu a zdrowie – prof. UMK, dr hab. Andrzej Araźny z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu omówi bezpośredni wpływ zmian klimatu na nasze zdrowie, konsekwencje ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz wpływ czynników atmosferycznych na organizm człowieka.
17.00 | Współistnienie jako klucz do edukacji klimatycznej – doświadczenia z pogranicza ekologii, ochrony przyrody i przemysłu – dr Marzena Fedorowicz, nauczyciel biologii w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym podzieli się refleksjami nad rolą edukacji ekologicznej, holistycznym podejściem do środowiska i metodami uczenia o ekologii z poczuciem sprawczości.
17.20 | Podsumowanie
17.30 | Przerwa kawowa
17.50-19.00 | Warsztaty prowadzone symultanicznie – zapisy na wybrane warsztaty w dniu konferencji od godz.15.00
Warsztaty 1 | Mobilny escape room edukacyjny „Dbam o klimat”. Warsztaty dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz klas IV szkół podstawowych – odkryjcie innowacyjne narzędzie do edukacji ekologicznej! Warsztaty poprowadzi zespół edukatorów Stowarzyszenia Tilia: dr Katarzyna van Marke de Lumen, Anna Makowska i Robert Laskowski.
Warsztaty 2 | Mobilny escape room edukacyjny „Dbam o klimat” Warsztaty dla nauczycieli pracujących z uczniami starszych klas szkoły podstawowej (V-VIII) i szkół ponadpodstawowych – odkryjcie innowacyjne narzędzie do edukacji ekologicznej! Warsztaty poprowadzi zespół edukatorów Stowarzyszenia Tilia: dr Katarzyna van Marke de Lumen, Anna Makowska i Robert Laskowski.
Warsztaty 3 | Odnawialne źródła energii – nasza przyszłość – Dorota Januczek, Magdalena Kosk, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach, zapraszają na warsztaty inspirowane metodą design thinking, podczas których zbudujecie filtr do wody, skonstruujecie wiatraki i poznacie działanie prądu z cytryny!
Warsztaty 4 | Ekohumanistyka – nie nowy przedmiot, lecz nowa wrażliwość – Anna Molenda, dr Aleksandra Kondrat, konsultantki z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, zabiorą Was w podróż po ekohumanistyce, pokażą, jak literatura i filozofia mogą pomóc w zrozumieniu i mówieniu o kryzysie klimatycznym.
Warsztaty 5 | Gatunki roślin pochodzących z różnych stron świata (i stref klimatycznych) w naszej przyrodzie na przykładzie otoczenia Szkoły Leśnej na Barbarce (warsztaty terenowe) – dr Lucjan Rutkowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Polskiego Klubu Ekologicznego, zaprasza na warsztaty terenowe, podczas których zgłębicie wiedzę o gatunkach roślin z różnych stron świata, które zadomowiły się w naszym otoczeniu.
Uwaga! Część warsztatów odbywać się będzie w terenie, prosimy o wygodny strój i obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych.
Skorzystajcie z okazji na zdobycie nowej wiedzy, wymianę doświadczeń i inspirujące spotkania! Zarezerwujcie miejsce już dziś! Liczba miejsc ograniczona.