Co powiedziałby Krzysztof Kamil Baczyński?
Gdyby poeta żył i był obecny na XII Konkursie Recytatorskim „Znów wędrujemy ciepłym krajem…” w Szkole Podstawowej w Czernikowie, której jest patronem, pewna jestem, że poczułby się twórcą spełnionym i byłby szczęśliwy. 21 kwietnia 2018 r., w słoneczną sobotę, 27 uczennic i uczniów ze szkół podstawowych gminy Czernikowo oraz ziemi dobrzyńskiej, chełmińskiej i Kujaw recytowało utwory młodego artysty. Najczęściej wybierali: Elegię o chłopcu polskim, Modlitwę III, Pokolenie, Do matki, Przypowieść i inne. Wiersze Baczyńskiego nie należą do łatwych w odbiorze. Bogate obrazowanie, liczne metafory i symbole oraz budowa utworów wymagają niezwykłego kunsztu interpretacyjnego.
Sztuka recytacji
Uczniowie stanęli na wysokości zadania, prezentując bardzo wysoki poziom. Deklamowali wiersze w sposób dojrzały, bez zbędnego patosu, ale poruszający emocje odbiorcy. Recytacje dzieci i młodzieży można nazwać wzruszającymi i oryginalnymi popisami aktorskimi.
Wszyscy uczestnicy ciekawi byli interpretacji utworów proponowanych przez koleżanki i kolegów z różnych szkół. Skupienie odbiorców sztuki recytatorskiej było ogromne – tym bardziej, że za każdym razem powoływane jest jury młodzieżowe, które wyłania najciekawsze wystąpienia i przyznaje nagrodę i wyróżnienie ich autorom.
Jury dorosłych, którego byłam przewodniczącą z ramienia Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, miało przed sobą nie lada zadanie, aby wybrać najlepsze recytacje. Dariusz Chrobak, dyrektor szkoły i jednocześnie poeta Lipnowskiej Grupy Literackiej, wyznacza uczniów do swoich nagród, obdarzając każdego uczestnika informacją zwrotną podaną w taki sposób, że każdy na nią czeka.
Atrakcyjność konkursów recytatorskich
Od kilku już lat mam zaszczyt pracować w kapitułach konkursów i zauważyłam, że niektórzy uczniowie uczestniczą w czernikowskich konkursach już kolejny raz. Zastanawiałam się, na czym polega fenomen tego wydarzenia, organizowanego dwa razy do roku, czyli Konkursu Recytatorskiego twórców ziemi dobrzyńskiej „Dobrze, ziemio…” (marzec) oraz Konkursu Recytatorskiego Poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Znów wędrujemy ciepłym krajem…” (kwiecień).
Postanowiłam zapytać samych zainteresowanych – co sprawia, że chcą recytować wiersze i przyjeżdżają do Czernikowa na konkursy? Cytuję odpowiedzi:
Ponieważ poezja rozwija nasze słownictwo i dzięki konkursom recytatorskim możemy poznawać nowych ludzi. (Aleksandra Ziętarska, SP w Steklinie)
Inspiruje mnie recytowanie wierszy, ponieważ wiersze są bardzo ciekawe! Ćwiczę moją pamięć. Według mnie warto.
Lubię chodzić na konkursy dlatego, że są fajne i robię to dla siebie. (Maksymilian Mytlewski)
Mówiąc wiersz, można wyrazić dużo emocji, więc dlatego tu jestem. (Agata Rumińska)
Konkursy w Czernikowie to niezapomniane spektakle, ukojenie duszy. (Anna G., SP w Wielgiem)
Za każdym razem miło jest spotkać rówieśników i posłuchać ich wykonań, które w powiązaniu z muzyką stanowią niepowtarzalne spektakle. (Szymon, SP w Wielgiem)
Cieszę się, że mogę być uczestniczką tego konkursu. Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz ich interpretacje wprowadzają wspaniały klimat. (Zuzanna Murawska, ZS w Chrostkowie)
Lubię recytować wiersze, ponieważ sprawia mi to przyjemność i bardzo lubię to robić. (Jakub IV kl. Szkoły Podstawowej w Skępem)
Bardzo miła atmosfera, sympatyczni jurorzy i dobry obiad. (Martyna)
Przyjechałam na konkurs, aby rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania. (Wiktoria Majchrzak, SP w Choceniu)
Na konkursie jestem pierwszy raz i jestem pod ogromnym wrażeniem. Mam nadzieję, że przyjadę tu jeszcze raz. (Justyna, SP w Wielgiem)
Lubię te konkursy, ponieważ zawsze jest tu miła atmosfera i każdy, kto dobrze wypadł, nie wychodzi bez nagrody. (Marcelina, ZS w Chrostkowie)
Przyjechałyśmy, aby powiedzieć i posłuchać wierszy. Uwielbiamy śmiech Pana dyrektora Dariusza Chrobaka. (Ada i Kaja, SP w Czernikowie)
Bardzo lubię recytować. Chcę dalej recytować w tej szkole. (Marta Strużewska, SP w Bobrownikach)
Kocham tę atmosferę. Jest taka swobodna. Kocham tę szkołę. (Nikola Pupkowska, SP w Bobrownikach)
Jest to niesamowite przeżycie. (Iza z SP w Bobrownikach)
Uczniowie wyrazili to, co czuli, podkreślając wszystkie aspekty wydarzenia, które składają się na jego niezwykłą atmosferę. Dodam jeszcze: co roku inne dekoracje na ścianie, inne projekty dyplomów i podziękowań, co roku inne wystawy tematyczne na korytarzu podziwiane przez nauczycieli i uczniów. Za tym wszystkim kryje się praca nauczycielki bibliotekarki Kamili Bułakowskiej oraz nauczycielki języka polskiego Moniki Piątkowskiej. Muszę dodać, że co roku występują dzieci ze szkolnego zespołu „Pikolo” z nowymi piosenkami. Każdy szczegół ma swoją wartość i składa się na nastrój poetyckich chwil. Uczniowie są tu oczekiwanymi gośćmi, których podejmuje się obiadem.
Nagrody
Jury (Danuta Potręć, Grażyna Kasprowicz i Marianna Podgórska) wyróżniło 5 uczniów, nagrodziło 10 i przyznało jedno Grand Prix. Dyrektor SP w Czernikowie wręczył każdemu uczestnikowi większą lub mniejszą nagrodę, czy też wyróżnienie. Nagrodami są książki: tomiki poetyckie (w tym przypadku K. K. Baczyńskiego) i antologie poezji polskiej. Dariusz Chrobak nie zapomniał również o podziękowaniach dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu oraz o nas, jury konkursu. W imieniu dyrektora KPCEN w Toruniu wręczyłam promocyjną nagrodę – power bank wybranemu uczniowi za najciekawszą interpretację wiersza K. K. Baczyńskiego.
Sesja zdjęciowa zakończyła spotkanie dorosłych, młodzieży i dzieci – miłośników poezji i słowa mówionego. Patron szkoły i bohater konkursu, poeta Krzysztof Kamil Baczyński spoglądał na nas z portretu…
Uczestnicy i sponsorzy konkursu
Szkoły uczestniczące w konkursie w b.r.: SP w Bobrownikach, SP w Brzozówce, SP w Czernikowie, SP w Choceniu, ZS w Chrostkowie, SP w Łubiance, SP w Mazowszu, SP w Osieku nad Wisłą, SP w Skępem, SP w Steklinie, SP w Świętosławiu, SP w Wielgiem oraz Stowarzyszenie „Czyż-nie” w Czernikowie.
Sponsorzy wydarzenia: Starostwo Powiatowe w Toruniu, Urząd Gminy w Czernikowie, Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż-nie”, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Globalnej w Toruniu, SP im. K. K. Baczyńskiego w Czernikowie.
Danuta Potręć
Kierownik Pracowni Informacji i Promocji
KPCEN w Toruniu
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. www.kpcen-torun.edu.pl
Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (TK).