Aktualności

Zmodernizowana DW 546 Łążyn – Rzęczkowo, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Zmodernizowana DW 546 Łążyn – Rzęczkowo, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Modernizujemy kujawsko-pomorskie drogi

Oddaliśmy do użytku kolejny zmodernizowany odcinek drogi wojewódzkiej nr 546 pomiędzy Rzęczkowem i Łążynem (w powiecie toruńskim). Inwestycja o wartości 5,3 mln zł została sfinansowana z budżetu samorządu województwa. Trwają prace związane z projektowaniem obwodnic Chełmży, Golubia-Dobrzynia i Łysomic.

 

Droga łącząca Łubiankę ze Złąwsią Wielką (w powiecie toruńskim) zyskała nową nawierzchnię, chodniki, perony autobusowe i utwardzone pobocza. W poprzednich latach zmodernizowaliśmy odcinki DW 546 przebiegające przez Bierzgłowo oraz pomiędzy Bierzgłowem a Łubianką i między Złąwsią Wielką a Rzęczkowem, powstało także rondo w Łubiance.

 

W powiatach toruńskim, golubsko-dobrzyńskim i aleksandrowskim zmodernizowane zostały odcinki:

  • Wybcz – Nawra na drodze wojewódzkiej nr 551 (powiat toruński, wartość 7,3 mln zł, długość 3,6 km)
  • Pluskowęsy – Zalesie na drodze wojewódzkiej nr 649 (powiat toruński, wartość 8,7 mln zł, długość 3,5 km)
  • Pluskowęsy – Dźwierzno na drodze wojewódzkiej nr 551 (powiat toruński, wartość 12,5 mln zł, długość 6,4 km).
  • Straszewo-Zakrzewo na drodze wojewódzkiej nr 266 (powiat aleksandrowski, wartość zadania 7,49 mln zł, długość 4,4 km),
  • Małszyce-Elgiszewo na drodze wojewódzkiej nr 538 (powiat golubsko-dobrzyński, wartość zadania 3,49 mln zł, długość 1,8 km).

 

Jesienią zakończyły się podstawowe prace na trzech nowych drogach rowerowych wokół Torunia:

  • z Kończewic przez Chełmżę do Sierakowa (powiat toruński, długość 13 km)
  • ze Złotorii do Lubicz Górnego (powiat toruński, długość 4,4 km)
  • od granicy Torunia przez Wielką Nieszawkę do Cierpic (powiat toruński, długość 6,4 km).

 

Na tych trasach zleciliśmy także prace dodatkowe, które wymagały zmian projektowych, m.in. na odcinkach w Nowej Wsi i Srebrnikach. Będą one finalizowane w przyszłym roku.

 

W tym roku kontynuowany był też program odtwarzania zielonych alei. Przy drodze wojewódzkiej nr 553 zasadziliśmy kolejne 300 lip. Zobacz Odtwarzamy zielone aleje

 

Kolejne inwestycje w przygotowaniu

 

Samorząd województwa zabezpieczył środki na realizację kolejnych dużych inwestycji drogowych w najbliższych latach. Na zadania związane z rozbudową infrastruktury drogowej wykorzystamy m.in. Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-27 i  pozyskane dofinansowanie z budżetu państwa. Najważniejsze inwestycje planowane na terenie powiatów toruńskiego, golubsko-dobrzyńskiego i aleksandrowskiego to:

 

Gotowi na duże inwestycje

 

Na wojewódzki program modernizacji dróg wojewódzkich na najbliższe lata trafi 1,5 miliarda złotych. To przede wszystkim środki z budżetu województwa. Ponadto  na wiele zadań skutecznie pozyskaliśmy dofinansowanie w postaci środków unijnych (136 mln euro)  oraz z budżetu centralnego  (ok. 170 mln zł na obwodnice i 470 mln na rozbudowę innych dróg). Część zadań możliwa jest dzięki współpracy z samorządami lokalnymi. Obecnie na drogach wojewódzkich prowadzone są inwestycje i remonty o wartości blisko 500 mln zł.

 

Czytaj: Rekordowe wydatki na inwestycje drogowe w 2023 roku

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

8 grudnia 2023 r.