Aktualności

Sadzenie drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej Toruń-Wybcz, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Sadzenie drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej Toruń-Wybcz, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Odtwarzamy zielone aleje

Kontynuujemy nasz program odtwarzania zielonych alei przy przebudowanych drogach wojewódzkich. Ponad trzysta kolejnych drzew pojawiło się przy drodze wojewódzkiej nr 553 pomiędzy Toruniem i Wybczem (powiat toruński). Trwają nasadzenia w sąsiedztwie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno-Wąbrzeźno.

W ubiegłym roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zainicjował program odtwarzania przydrożnych alei, które są charakterystycznym elementem krajobrazu Kujaw i Pomorza. Pierwsze takie zadania zrealizowane zostały pryz drodze wojewódzkiej nr 553 łączącej Toruń z Wybczem. Drzewa zasadzono wzdłuż odcinka drogi przebiegającego przez miejscowość Dębiny – to 255 lip.

 

Zobacz Inwestujemy w drogi, odtwarzamy zielone aleje

 

W ubiegłym tygodniu zakończył się drugi etap nasadzeń przy DW 553 – wzdłuż drogi zasadziliśmy 309 lip. Najwięcej drzew pojawiło się w rejonie miejscowości Świerczynki, Pigża i Łubianka. Podobnie jak w ubiegłym roku wykonawca zadania został zobowiązany do kilkuletniej pielęgnacji drzew.

 

Droga wojewódzka nr 553 o długości 21 kilometrów komunikuje między innymi Toruń z miejscowościami położonymi w gminach Łubianka i Unisław. Trasa została zmodernizowana w poprzedniej dekadzie. Wcześniej zbudowaliśmy ścieżkę rowerową z Torunia przez Łubiankę do Unisławia po śladzie dawnej linii kolejowej.

 

Zielony etap inwestycji

 

Trwają także nasadzenia przy pasie drogi wojewódzkiej nr 548 Stolno-Wąbrzeźno. Pięć tysięcy drzew – klonów, dębów, lip, buków, grabów i jesionów – będzie pełnić m.in. funkcję izolacyjną. Pomogą zatrzymywać pyły z drogi oraz redukować emisję dwutlenku węgla. Drzewa sadzone są za rowami odwadniającymi, w bezpiecznej odległości od jezdni. Program nasadzeń uwzględnił ograniczenia wynikające między innymi z występowaniem podziemnej infrastruktury gazociągowej, wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej. Zadanie zakończy się w listopadzie.

 

Droga wojewódzka nr 548 ma kluczowe znaczenie dla połączenia północnej części regionu (Świecia, Chełmna, Brodnicy i Wąbrzeźna) z autostradą A1 (węzeł w Lisewie). Oficjalne otwarcie trzydziestokilometrowej kompleksowo zmodernizowanej trasy odbyło się we wrześniu.

 

Zobacz Stolno-Wąbrzeźno: nasza największa inwestycja drogowa zakończona

 

Ważne liczby

 

  • 255 drzew zasadziliśmy w I etapie przy trasie Toruń – Wybcz
  • kolejne 309 drzew wykonawca zasadził w ubiegłym tygodniu
  • trwa sadzenie 5 196 drzew przy rozbudowanej drodze Stolno-Wąbrzeźno

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 października 2023 r.