Aktualności

Członkowie Korpusu Radnych w siedzibie Komitetu Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Członkowie Korpusu Radnych w siedzibie Komitetu Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

W Brukseli na temat rozwoju regionalnego, nowej polityki rolnej i wsparcia biznesu

Marszałek Piotr Całbecki, który uczestniczył w środę (6 grudnia) w posiedzeniu Komisji Polityki Gospodarczej Europejskiego Komitetu Regionów (ECON), spotykał się wczoraj ( 7 grudnia) w Brukseli z 68-osobową grupą członków Europejskiego Korpusu Radnych Gmin i Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którzy w ramach wizyty studialnej odwiedzili główne instytucje  Unii Europejskiej.

 

– Ta wizyta członków Korpusu Radnych w Brukseli była m.in. pierwszym etapem konsultacji w sprawie opinii na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej. Zważywszy na to, jak ważną gałęzią gospodarki w naszym regionie jest rolnictwo, a także na to, jak wielu członków korpusu reprezentuje środowiska wiejskie, ich głos jest dla mnie bardzo ważny – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który jest współsprawozdawcą przygotowywanej obecnie opinii Europejskiego Komitetu Regionów na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej.

 

Zobacz też Kolejny sukces regionu w Brukseli

 

Zrzeszający przedstawicieli samorządów lokalnych, powołany w lipcu nasz wojewódzki Europejski Korpus Radnych jest gremium wspierającym samorząd województwa w działaniach i projektach na forum europejskim oraz platformą współpracy, wymiany doświadczeń i promocji dobrych praktyk w dziedzinie rozwoju lokalnego i regionalnego. Instytucja, wzorowana na rozwiązaniu podpatrzonym we francuskiej Normandii, jest jedną z inicjatyw Forum Samorządowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Wcześniej w ramach Europejskiego Korpusu Radnych odbyły się spotkania poświęcone podstawom funkcjonowania lokalnych grup działania, możliwościom wsparcia finansowego działań lokalnych w ramach Funduszu Rolnego i Europejskiego Funduszu Społecznego oraz zasadom unijnego wsparcia w perspektywie 2021-2027. Członkowie korpusu spotkali się też z oficjalną delegacją szkockiego regionu Fife, który jest naszym regionem partnerskim.

 

Zobacz też Inauguracja Europejskiego Korpusu Radnych

 

Tematem grudniowego posiedzenia ECON były unijny pakiet wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (ważny także dla biznesu naszego regionu) oraz projekt dyrektywy dotyczącej wspólnych zasad kalkulacji podstawy opodatkowania dla firm na terenie całej Unii Europejskiej (dyrektywa BEFIT). Rozmawiano także na temat przyszłości jednolitego rynku europejskiego oraz przyjętych przez UE celów zrównoważonego rozwoju.

 

Departament Współpracy Zagranicznej

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

7 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 grudnia 2023 r.