Aktualności

Uroczystości w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystości w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości – wyjątkowy dzień, który wszyscy dumnie celebrujemy. W całym regionie odbywały się uroczystości patriotyczne, koncerty i warsztaty. W naszym województwie udało się połączyć tradycyjne obchody niepodległościowe z rodzinnymi spotkaniami przy stole zastawionym daniami z gęsiny. 

Fakty z naszej historii kształtują naszą tożsamość narodową. (…) Czasy, w których żyjemy potwierdzają jak pilną potrzebą jest mobilizacja nas wszystkich przed licznymi zagrożeniami, kiedy żyjemy w pokoju. Trzeba nam więc utrwalać to, co nas łączy, a nie podsycać podziały – mówił marszałek Piotr Całbecki.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową oraz naczelne dowództwo Sił Zbrojnych, a Niemcy podpisały we francuskim Compiegne zawieszenie broni, kończąc I wojnę światową. Na pamiątkę tego dnia, kiedy doszło do wyzwolenia z rąk zaborców po 123 latach niewoli, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

Wojewódzkie uroczystości zorganizowali wspólnie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, dowódca garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i dowódca garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

W Toruniu przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Później odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym, następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na najmłodszych czekały warsztaty „Otul się Polską” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka, a podczas pikniku historycznego na Rynku Staromiejskim było można zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych, wysłuchać pieśni patriotycznych czy uczestniczyć w grze terenowej.

W Bydgoszczy niepodległościowe obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Bydgoskiej. Po przemarszu pod pomnik Wolności złożono wieńce. W obchodach uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Przed Urzędem Wojewódzkim uroczyście otwarta została wystawa „100 lat w służbie Rzeczypospolitej”. O godzinie 16 w Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka zabrzmiał koncert „Wolna Polska” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wraz z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy.

Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W podtoruńskim Przysieku na placu przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbył się Festiwal Gęsiny. Na odwiedzających czekały świeże gęsi, dania z gęsiny i produkty regionalne, oraz pokazy kulinarne w wykonaniu Mateusza Gesslera, Grzegorza Łapanowskiego, Tomasza Purola i Cristiny Catese.

Wydarzenie to również okazją do pomagania. Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Punkt rejestracyjny, gdzie będzie można było zapisać się jako potencjalny dawca szpiku dla potrzebujących działał na terenie Festiwalu Gęsiny.

Na Festiwal Gęsiny dowiozły nas autobusy kursujące do Przysieka z Bydgoszczy i z Torunia. Dla tych, którzy nie mogli dojechać do Przysieka wszystkie pokazy transmitowane były na stronie www.czasnagesine.pl.

Na biesiadników czeka konkurs na relację z celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Pokażcie, jak wspólnie świętujecie i dbacie o ducha patriotyzmu przy daniach z gęsiną. W tym roku zapraszamy do udziału rodziny, a także po raz pierwszy koła gospodyń wiejskich. Czekają atrakcyjne nagrody. Na relacje ze wspólnego świętowania czekamy do 21 listopada.

Przygotowując się do listopadowego obiadu, warto zainspirować się przepisami, według których przepyszne dania przygotowywali marszałek Piotr Całbecki wraz z Mateuszem Gesslerem.

Na naszej stronie umieściliśmy zakładkę, pod którą można znaleźć dodatkowe informacje, przepisy i relacje z poprzednich edycji.

Szczegółowe informacje i aktualności także na naszym fanpage na Facebooku Kujawsko-Pomorskie.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

9 listopada 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2022 r.