Aktualności

Ubiegłoroczny marsz z okazji Święta Niepodległości, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Ubiegłoroczny marsz z okazji Święta Niepodległości, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

104. rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada to dzień, kiedy Polacy jednoczą się, by wspólnie świętować i wspominać naszą historię, doceniać odzyskaną 104 lata temu suwerenność. Wojewódzkie uroczystości organizują wspólnie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, dowódca garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i dowódca garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

 

– Wierzę, iż wolność może się dziś przejawiać w życzliwym splocie ludzkich dłoni, we wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu, zdolnym mądrze rozwijać kraj, który nasi przodkowie uczynili wolnym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W Toruniu przedstawiciele władz złożą kwiaty pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918 – 1921 na Cmentarzu Komunalnym i pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Następnie odbędzie się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na placu świętej Katarzyny, po której zgromadzeni przemaszerują ulicami starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Nie zabraknie patriotycznych zajęć dla najmłodszych: zapraszamy na warsztaty „Otul się Polską” w Galerii i Ośrodku Twórczości Plastycznej Dziecka. Podczas pikniku historycznego na Rynku Staromiejskim będzie można zobaczyć pokazy grup rekonstrukcyjnych, wysłuchać koncertów pieśni patriotycznych czy uczestniczyć w grze terenowej.

 

W Bydgoszczy obchody otworzy msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze Bydgoskiej. Po przemarszu na pod pomnik Wolności odbędą się wystąpienia, złożone zostaną wieńce. Następnie przed Urzędem Wojewódzkim uroczyście otwarta zostanie wystawa „100 lat w służbie Rzeczypospolitej”. W Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka o 16. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska wraz z Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy wykona koncert „Wolna Polska”.

 

Rodzinne spotkania przy stole z okazji Święta Niepodległości w naszym regionie już tradycyjnie ubogacają dania z gęsiny. W dniach 11-12 listopada zapraszamy do podtoruńskiego Przysieka, gdzie podczas Festiwalu Gęsiny będziemy wspólnie celebrować wolność i polskość przy przepysznej gęsinie. Więcej informacji o Festiwalu na naszej stronie internetowej w zakładce „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 listopada 2022 r.