Aktualności

Ubiegłoroczne pokazy kulinarne podczas Festiwalu gęsiny, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ubiegłoroczne pokazy kulinarne podczas Festiwalu gęsiny, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zbliża się wielkie święto gęsiny

Listopad to dumne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie temu świętowaniu, już tradycyjnie, towarzyszą rodzinne spotkania przy stole przy daniach z gęsiny. Już w kolejny weekend (11-12 listopada) plac przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Przysieku zamieni się w największy w Polsce gęsi jarmark w ramach akcji „Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”. Na odwiedzających czekać będą świeże gęsi, potrawy z gęsiny i produkty regionalne. Nie zabraknie także pokazów kulinarnych. W tym roku będą z nami Mateusz Gessler, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Purol i Cristina Catese.

 

– Niech listopadowe biesiadowanie upłynie Państwu w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Z dumą świętujmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości w otoczeniu najbliższych. Niech patriotyczny nastrój ożywiają wspólne spotkania przy stole przy daniach z gęsiny, co jest już tradycją w naszym województwie. Zapraszam do podtoruńskiego Przysieka po świeże, regionalne produkty – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Na Festiwal Gęsiny dowiozą nas autobusy kursujące do Przysieka z Bydgoszczy i z Torunia. Bezpłatne zaproszenia na pokazy kulinarne odebrać będzie można w namiocie Urzędu Marszałkowskiego na miejscu wydarzenia. Wszystkie pokazy transmitowane będą na naszej stronie www.czasnagesine.pl. Zapraszamy w godzinach 10:00 – 17:00.

 

Jak co roku marszałek Piotr Całbecki przekazał mieszkańcom regionu gęsie tuszki na świąteczny obiad, w tym roku było ich 2022. Można je było wygrać w konkursach przeprowadzanych przez lokalne media.

 

Trwa konkurs plastyczny dla dzieci, w którym można wygrać wartościowe nagrody. Na prace czekamy do 7 listopada.

 

Ponadto organizujemy konkurs na relację z celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku zapraszamy do udziału rodziny, a także po raz pierwszy koła gospodyń wiejskich. Czekają atrakcyjne nagrody. Na relacje ze wspólnego świętowania czekamy do 21 listopada.

 

Na naszej stronie umieściliśmy zakładkę, pod którą można znaleźć informacje o wciąż trwających konkursach, a także przepisy i relacje z poprzednich edycji.

 

Szczegółowe informacje i aktualności także na naszym fanpage na Facebooku Kujawsko-Pomorskie.

 

Czytaj:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 listopada 2022 r.