Wernisaż wystawy „Kijów, miasto sprzed wojny” w KPCEN we Włocławku
Do Włocławka – z inicjatywy Teresy Marek, wicedyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku – przybyła, prezentowana wcześniej w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, wystawa fotograficzna „Kijów, miasto sprzed wojny”.
14 listopada 2022 roku wernisaż prowadziła Małgorzata Wdowczyk, wicedyrektor KPCEN we Włocławku. Wernisaż swoją obecnością zaszczyciły: Katarzyna Zarębska, radna Rady Miasta Włocławek oraz Krystyna Kotula, p.o. dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku.
Dyrektor KPCEN we Włocławku, Grażyna Troszyńska powiedziała, że ekspozycję będzie można oglądać do końca grudnia bieżącego roku. Zaprosiła uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół i wszystkich zainteresowanych, bo te piękne, artystyczne fotografie warto pokazywać. Kijów, oddalony od nas o niespełna 1000 kilometrów, do niedawna postrzegaliśmy jako piękne, europejskie miasto: tętniące życiem, atrakcyjne turystycznie, wielokulturowe i barwne. Dziś Kijów przedwojenny to miasto sprzed wojny rozpoczętej 24 lutego 2022 roku w Ukrainie. Fotografie utrwaliły to wspaniałe, rozwijające się miejsce, które stało się ofiarą wojny wywołanej przez groźnego sąsiada.
Warto przywołać słowa wypowiedziane przez marszałka Piotra Całbeckiego podczas otwarcia wystawy w Toruniu: „Ta wystawa jest kolejnym apelem o to, aby jeszcze więcej wspólnie zrobić dla uratowania tego miasta i całej Ukrainy. Nie zapominajmy, że to od obywateli państw Unii Europejskiej, czyli od nas, zależy, jaki będzie dalszy los Ukrainy. Musimy zrobić wszystko, by ocalić ją przed barbarzyństwem. Walka o niepodległą Ukrainę i wolny świat, w którym żyjemy, toczy się w każdym miejscu cywilizowanego świata. Być po stronie dobra – to jest odpowiedzialność każdego z nas” – które wybrzmiały także podczas spotkania we Włocławku i we wpisach do księgi pamiątkowej wernisażu.
Na wernisażu gościli autorzy prac: artyści fotograficy Jadwiga i Marek Czarneccy oraz Olena Pryshchepa.
Państwo Czarneccy są członkami Związku Polskich Artystów Fotografików. Marek Czarnecki, dr sztuki filmowej, należy do elitarnych towarzystw skupiających wybitnych twórców: The Master Photographers Associaton (Wielka Brytania), International Association of Panoramic Photographers (USA), British Institute of Professional Photography (Wielka Brytania). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym brytyjskiej statuetki OSKARA przyznawanej przez MPA (The Master Photographers Associaton) twórcom obrazu fotograficznego za kreatywność, wysokie walory artystyczne oraz najwyższą jakość techniczną.
Urodzona w Bydgoszczy Jadwiga Czarnecka fotografią zainteresowała się, kiedy poznała męża. Swoją twórczość fotograficzną realizuje w grafice użytkowej. Jest projektantką wielu albumów zdjęć. Bierze czynny udział w sesjach fotograficznych męża, jest również jego menadżerką.
Państwo Czarneccy prowadzą stronę www.fotogallery.eu, gdzie wystawę można oglądać w całości oraz Blog o fotografii www.czarneckiphotography.eu.
Olena Pryshchepa, wojenna uchodźczyni z Kijowa, a wcześniej z Doniecka, mieszka obecnie z córką w Toruniu i pracuje w Książnicy Kopernikańskiej. Ukochany Kijów dokumentowała za pomocą smartfona, pracując w ukraińskiej telewizji i będąc uważną obserwatorką miasta. Wykonane przez nią fotografie zawierają w sobie olbrzymie emocje, przede wszystkim radość ludzi przemierzających codziennie ulice przedwojennego Kijowa.
W otwarciu wystawy wzięli udział wraz ze swoimi nauczycielami uczniowie i uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku, wśród których byli także uczniowie z Ukrainy. Wernisaż odwiedzili także goście ze Szkoły Podstawowej w Dobrzyniu nad Wisłą oraz uchodźczynie z Ukrainy mieszkające obecnie w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia (Orionistek) we Włocławku.