Edukacja

SZWALBE. KREATOR. LIDER. POSTAĆ

24 marca 2022 roku o godzinie 16.00 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 9 odbyła się konferencja hybrydowa Szwalbe. Kreator. Lider. Postać. Jej organizatorami byli: Stowarzyszenie im. Andrzeja Szwalbego DZIEDZICTWO i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Odbywała się pod honorowym patronatem Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Marka Gralika Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

 

Konferencja była skierowana do środowiska oświatowego wszystkich poziomów edukacyjnych – począwszy od przedszkoli poprzez szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, aż po uczelnie.

 

Podczas spotkania przybliżono postać wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy Andrzeja Szwalbego. 11 listopada tego roku mija 20 lat od jego śmierci. Natomiast rok 2023 został uchwalony przez Radę Miasta Bydgoszczy Rokiem Andrzeja Szwalbego.

 

W auli gościliśmy:

  • Magdalenę Zdończyk, dyrektora Biura Kultury, reprezentującą Wiceprezydenta Miasta Bydgoszczy 
  • dr Kazimierza Mikulskiego, st. wizytatora KO, reprezentującego Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty 
  • Dyrektora Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego  Macieja Putę
  • Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych im A. Rubinsteina dr Joannę Derendę- Łukasik
  • Adama Skrętnego, reprezentującego dyrektora Wydziału Edukacji Muzycznej UKW Bydgoszczy Bernarda Mendlika
  • Annę Langowską, reprezentującą dyrektora Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli Łukasza Kosińskiego
  • Bognę Derkowską-Kostkowską, kierownika Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK
  • dr Annę Szarapkę z PZSM w Bydgoszczy
  • Członków Stowarzyszenia im. Andrzeja Szwalbego DZIEDZICTWO.

 

Powitano także wszystkich, którzy brali udział w konferencji online.

 

Prelegentami, którzy przybliżyli szeroki obszar działalności i postać Andrzeja Szwalbego, byli:

  • Henryk Martenka Kreator. Lider. Postać
  • dr Stefan PastuszewskiSzwalbe na tle epoki
  • Karolina Stanek – Andrzej Szwalbe 1923-2002. Kwerenda bibliograficzna
    w zasobach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy
  • Aleksandra Kłaput-WiśniewskaGeografia Szwalbego – czyli muzyka
    w otoczeniu sztuk w regionie kujawsko-pomorskim 
  • Agnieszka Wysocka – Architektura i plastyka wg Andrzej Szwalbego
  • Specjalne łączenie internetowe odbyło się z Toronto w Kanadzie, gdzie czekała na nas Krystyna Starczak-Kozłowska – autorka książki „Życie na przełomie”.

 

Krystyna Starczak-Kozłowska, jak sama stwierdziła, chciała odbiorcom pokazać, dlaczego Szwalbe był wielkim wizjonerem, jak rozwinęła się taka osobowość.

 

Inni prelegenci wskazywali na osobowość bohatera konferencji: Dzięki swej wizji, kompetencji, pracowitości, ale też swojej dyplomacji, zdobył znaczną autonomię w stosunku do władz politycznych i administracyjnych.

 

Andrzej Szwalbe, zawsze, będąc dobrze przygotowanym, przedstawiał władzom bardzo szczegółowo swoje koncepcje i były one zazwyczaj „brane” w ciemno, jak na przykład budowa gmachu opery.

 

Mówiono o Andrzeju Szwalbem jako kreatorze kultury regionu. Swoimi koncepcjami dotyczącymi wielu dziedzin życia kulturalnego obejmował znaczący obszar Pomorza i Kujaw. Świetnym przykładem jest Ostromecko, gdzie znajduje się dzisiaj w Pałacu Starym kolekcja pianin i fortepianów, profesjonalnie zarządzana przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Grzegorz Nazaruk, nauczyciel konsultant KPCEN w Bydgoszczy, prowadzący i moderujący całość,  podziękował wszystkim za aktywny udział w spotkaniu. Tym, którzy zebrali się w auli i tym, którzy zasiedli przed monitorami.

 

Oprac. Grzegorz Nazaruk

Autor zdjęć Jan Szczepańczyk

 

Konferencja prowadzona hybrydowo, fot. Jan SzczepańczykObsługa Konferencji  online, fot. Jan SzczepańczykKonferencja prowadzona hybrydowo, fot. Jan SzczepańczykKonferencja prowadzona hybrydowo, fot. Jan SzczepańczykKonferencja prowadzona hybrydowo, fot. Jan Szczepańczyk