Sztuczna inteligencja i nasze mózgi – wykład online Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu
Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w wykładzie online: Sztuczna inteligencja i nasze mózgi, który odbędzie się 8 stycznia 2024 r. (poniedziałek), godz. 17:15-18:45. Wygłosi go prof. dr hab. Włodzisław Duch z Katedry Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu.
Czym jest sztuczna inteligencja, jakie są możliwości jej rozwoju, co już teraz potrafi, czego się można wkrótce spodziewać? Wielkie sieci neuronowe prowadzą konwersację w ponad tysiącu językach, mają wyobraźnię pozwalającą tworzyć niesamowite obrazy, nieporównywalnie lepszą pamięć niż ludzie, programują, sterują samochodami, opracowują strategię dla firm i rozwiązują problemy naukowe. Ja się to ma do sieci neuronowych w naszych mózgach? Czy sztuczna inteligencja zwolni nas od myślenia i czy skoro zrobi prawie wszystko lepiej od nas, czy warto jeszcze się uczyć?
Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.
prof. dr hab. Włodzisław Duch – fizyk, informatyk i kognitywista. Jest profesorem zwyczajnym, kierownikiem Laboratorium Neurokognitywnego w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii, zespołu Neuroinformatics and Artificial Intelligence w University Centre of Excellence Dynamics, Mathematical Analysis and Artificial Intelligence, oraz pracownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował też na Wydziale Inżynierii Komputerowej (School of Computer Engineering), Uniwersytetu Technologiczego Nanyang (Nanyang Technological University) w Singapurze jako Nanyang Visiting Professor i visiting professor (2003-2012). Ukończył studia fizyki teoretycznej (1977), obronił doktorat z chemii kwantowej (1980), zrobił habilitację z matematyki stosowanej (1987), a po doktoracie pracował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (University of Southern California) w Los Angeles (1980-82). Później pracował między innymi w Instytucie Astrofizyki Max-Plancka w Monachium (1984-2001), Instytucie Technologicznym Kyushu (Kyushu Institute of Technology), Uniwersytetach Tokyo, Rikkyo i Meiji w Japonii, na Uniwersytecie Florydy (Gainsville, USA), Uniwersytecie Alberty w Edmonton w Kanadzie i kilku innych instytucjach. W latach 2012-14 pełnił funkcję Prorektora ds. Badań Naukowych i Informatyzacji UMK, a od kwietnia 2014 do grudnia 2015 wiceministra (podsekretarza stanu) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Włodzisław Duch jest/był członkiem rad wydawniczych 16 międzynarodowych czasopism naukowych. Jest też współzałożycielem wielu towarzystw naukowych (fizyki komputerowej, sieci neuronowych, kognitywistyki, sztucznej inteligencji) i czasopism związanych z tymi dyscyplinami nauki. Przez dwie kadencje piastował stanowisko prezesa Europejskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (European Neural Networks Society, 2006-2008-2011), w 2013 roku został wybrany na Fellow of the International Neural Networks Society, jest czynnym członkiem komitetu technicznego IEEE CIS, oraz ekspertem programów naukowych Unii Europejskiej. Jest członkiem Komisji Układów Złożonych Polskiej Akademii Umiejętności. Opublikował ponad 375 artykułów naukowych i 290 popularno-naukowych, napisał 6 książek a 21 współredagował. Jego firma DuchSoft stworzyła oprogramowanie GhostMiner, którego sprzedażą zajmuje się firma Fujitsu.
Głównymi obszarami zainteresowań naukowych Włodzisława Ducha była początkowo fizyka komputerowa i molekularna (1977-1990), potem (1990-2012) inteligencja obliczeniowa (Computational Intelligence), w tym metody pozwalające na zrozumienie struktur danych, ogólna teoria inteligencji komputerowej oparta na ocenie podobieństwa i składaniu transformacji oraz meta-uczeniu, które automatycznie znajduje najlepszy model dla danego zbioru danych, informatyka neurokognitywną, czyli algorytmy inspirowane sposobem funkcjonowania mózgu na wielu poziomach, architektury kognitywne, neurodynamiczne modele chorób psychicznych integrujące poziom genetyczny, molekularny i behawioralny, oraz modele pozwalające na wizualizację zdarzeń mentalnych. Ma też na koncie kilka publikacji z filozofii umysłu. Od 2013 roku skupił się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi procesów poznawczych, a od 2020 roku kieruje zespołem „Neuroinformatyka i Sztuczna Inteligencja” w ramach Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości „Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja”.
Mając szerokie doświadczenie w wielu dziedzinach nauki oraz zrozumienie różnych kultur, Włodzisław Duch stara się zbliżać do siebie różne społeczności naukowe. Wiele informacji na temat jego działalności, prace naukowe i notatki do różnych wykładów, znaleźć można na stronach WWW dostępnych po napisaniu „W. Duch” w Google lub innych internetowych wyszukiwarkach.