Edukacja

Logo Wojewódzkiego konkursu plastycznego „Co by było, gdyby… czyli spuść fantazję ze smyczy”
Logo Wojewódzkiego konkursu plastycznego „Co by było, gdyby… czyli spuść fantazję ze smyczy”

Wystawa pokonkursowa „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”

Od 6 października 2021 r. w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu podziwiać można prace uczestników II edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”, który został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.

 

Konkurs ten stanowił główną część projektu „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej”, realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Toruniu, toruńskim oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz z Fundacją na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół „Dorotkowo”.

 

Motywem tegorocznej edycji konkursu była wyobraźnia. Organizatorzy konkursu zapytali dzieci i młodzież: „Co by było, gdyby… zetknęły się ze sobą dwa świata – fantastyczny, literacki i realnie istniejący? Gdybyśmy naprawdę odkryli tajemnicze przejście do innej rzeczywistości lub znaleźli magiczny przedmiot, dzięki któremu – tak jak Bastian z „Niekończącej się historii” Michaela Ende – moglibyśmy dowolnie kierować losami książkowych bohaterów?”

 

Zadaniem uczestnika konkursu było narysowanie komiksu składającego się z maksymalne sześciu obrazków, inspirowanego dowolnie wybraną przez siebie książką, opowiadającego o spotkaniu się dwóch światów – rzeczywistego i literackiego.

 

Na II edycję konkursu zgłoszono 85 prac plastycznych z 16 placówek oświatowych z całego województwa kujawsko-pomorskiego, spośród których jury konkursowe wyłoniło dwunastu laureatów. Nagrody dla autorów zwycięskich prac ufundował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz toruńska księgarnia Tu się czyta. Jury konkursowe przyznało też nagrody specjalne: Dyrektora Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Toruniu. Nagrodziło również nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do konkursu. Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu Dorota Komendzińska ufundowała nagrodę dla opiekunki grupy uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku, zaś Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu Danetta Ryszkowska-Mirowska – dla nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Brodnicy.

 

Wystawie prac plastycznych wszystkich uczestników konkursu towarzyszy wystawa książek pochodzących ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oraz Biblioteki Uniwersyteckiej. Zaprezentowano na niej wybrane publikacje, które stały się inspiracją konkursowych prac, m.in. różne wydania Okularów Juliana Tuwima oraz Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrola ozdobione grafikami znanych polskich i zagranicznych ilustratorów.

 

Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie wykład prof. Arkadiusza Wagnera, historyka sztuki i bibliologa, pt. Kolekcjonerskie refleksje o komiksach w „Świecie Młodych” z lat 80. XX w., który odbędzie się 14 października br. o godz. 18:00 w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

 

Wystawę będzie można oglądać do 22 października 2021 r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

 

Więcej informacji na stronie WWW Biblioteki https://www.bptorun.edu.pl/

 

Oprac. Anna Siemińska

Fot. Joanna Wosik

Wydział Udostępniania Zbiorów

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

 

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Gablota wystawowa z różnymi wydaniami Okularów Juliana Tuwima, fot. Joanna WosikNa zdjęciu widoczna ściana sali wystawowej, na której wisi 6 antyram z pracami konkursowymi. Pod nimi stoją gabloty z książkami. Po lewej stronie stoi rollup Biblioteki, fot. Joanna WosikSala wystawowa Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. Na pierwszym planie sztalugi z antyramami i gabloty. Na ścianach wiszą antyramy z pracami plastycznymi uczniów, fot. Joanna WosikSztalugi z antyramami, na których wyeksponowano prace laureatów konkursu, fot. Joanna Wosik