Turystyka

słupek Camino Polaco fot. Bractwo Jakubowe
słupek Camino Polaco fot. Bractwo Jakubowe

Znakujemy Szlak Św. Jakuba w Województwie

Dla sympatyków Camino de Santiago i św. Jakuba Apostoła Większego lipiec jest szczególnym miesiącem. Dzień świętego przypada 25 lipca co oznacza fiestę w Santiago de Compostela oraz liczne jarmarki i odpusty w całej Polsce.

 

W tym roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się sprowadzić do województwa „słupki milowe”, które stanowić będą niezwykły drogowskaz dla pielgrzymów przemierzających Camino Polaco. Staną one w miejscach, przez które przebiega Droga Jakubowa w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Mapa

 

Jeden ze słupków milowych można już zobaczyć w Ciechocinie, a dziś w uroczystość Świętego Jakuba Apostoła zostaną wyświęcone uroczyście słupki w Siniarzewie oraz Chełmicy Dużej.

 

Camino de Santiago to szlak duchowej odnowy, poszukiwań wewnętrznej harmonii, spotkań z ludźmi i z Bogiem. Oznakowane muszlą miejsca Szlaku św. Jakuba tworzą przecinającą całą Europę sieć dróg, prowadzącą do Santiago de Compostela, gdzie na pielgrzymów czeka finał zmagań, ale jednocześnie nowy początek.

 

Sięgająca wczesnego średniowiecza tradycja pielgrzymowania do Santiago jest ważna dla chrześcijańskiej i kulturowej tożsamości Europy. W latach 80-tych ubiegłego wieku szlak ożył na nowo. Sieć jako pierwsza trafiła na listę europejskich szlaków kulturowych, a następnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

 

Święty Jakub jest głównym patronem Hiszpanii i Portugalii. Jeżeli dzień 25 lipca przypada w niedzielę, wtedy w tych krajach obchodzony jest tzw. „Święty Rok Jakubowy”. Apostoł patronuje również rybakom, aptekarzom, pielgrzymom i żebrakom.

 

Chełmica - montaż fot. P.KalinowskiSiniarzewo fot. P. Kalinowskisłupek Camino Polaco fot. Bractwo Jakubowe