Turystyka

Jeden ze stromych podjazdów, fot. Bogumił Michalak
Jeden ze stromych podjazdów, fot. Bogumił Michalak

XII Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej we Francji

W dniach od 9 do 16 lipca 2016 r. dwudziestopięcioosobowa grupa z Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK „Przygoda” z Torunia, uczestniczyła w XII Europejskim Tygodniu Turystyki Rowerowej UECT w miasteczku Auch w południowo-zachodniej Francji (około 60 km od Tuluzy). Była to doskonała okazja do promocji regionu kujawsko-pomorskiego wśród międzynarodowego środowiska turystów.

 

W imprezie uczestniczyło  ponad 2200 osób z kilkunastu krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych; polska reprezentacja liczyła w sumie 130 osób. Organizatorzy na każdy dzień przygotowali po trzy trasy rowerowe o różnej długości od około 50 km do 130 km. Mimo, iż trasy nie prowadziły terenami górzystymi, to nie należały do łatwych, podjazdy i zjazdy o nachyleniu 8-12 % i długości od 1 do 2 km zdarzały się często. Wyjazd był okazją do zwiedzenia takich miejsc jak sanktuarium w Lourdes oraz Tuluza.

 

Członkowie Klubu „Przygoda” uczestniczyli we wszystkich dotychczasowych dwunastu zlotach. Pierwszy odbył się 2005 r. we Francji w Albertville, a następne: w Polsce, Belgii, Portugalii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i ubiegłoroczny w Żółkwi na Ukrainie. Następny XIII Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej UECT odbędzie się w miasteczku Diekirch w Luksemburgu w lipcu przyszłego roku.

 

Tekst: Waldemar Wieczorkowski, Prezes Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK „Przygoda”.

Zdjęcia: Bogumił Michalak.

 

Część naszej grupy z Prezydentem UECT Patricem Godartem (trzeci z prawej)Jeden ze stromych podjazdówRajd otwarcia w centrum AuchUroczyste otwarcie