Turystyka

Figurka Św. Jakuba w Kościele pw. NMP w Dobrzyniu n. Wisłą, fot. Biuro ds. Rozwoju Turystyki
Figurka Św. Jakuba w Kościele pw. NMP w Dobrzyniu n. Wisłą, fot. Biuro ds. Rozwoju Turystyki

Flis Świętego Jakuba już u nas !

Figurka  Św. Jakuba Apostoła już od 25 lipca br. odwiedza miejsca związane z jej kultem popularyzując  ideę Camino i wodny szlak Camino de Vistula do Santiago de Compostela. Trasa biegnie od Krakowa do Gdańska. 7 sierpnia figurka dotarła do Dobrzynia nad Wisłą, gdzie odbyła się uroczystość powitania figurki i przeniesienia jej do Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzyniu nad Wisłą.

 

W uroczystościach wzięła udział Aneta Jędrzejewska – członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 15 sierpnia figurka zawita w Toruniu, gdzie weźmie udział w kontynuacji  Festiwalu Wisły oraz nawiedzi Sanktuarium św. Jakuba w Toruniu.

 

Jest to pradawna forma pielgrzymki organizowana przez Nadwiślańską Organizację Turystyczną i Pracownię Szlaku św. Jakuba przy UMK w Toruniu. W czasie flisu zostaną nawiedzone kościoły pod wezwaniem św. Jakuba znajdujących się w 13 miastach
i miejscowościach nadwiślańskich: w Więcławicach Starych (koło Krakowa), Opatowcu, Sandomierzu, Piotrowicach (koło Dęblina), Świerżach Górnych (koło Kozienic), Warszawie, Płocku, Toruniu, Niewieścinie (koło Świecia), Chełmnie, Wielkim Lubieniu (koło Grudziądza), Niedźwiedzicy (koło Nowego Dworu Gdańskiego) i Gdańsku.

 

Figura św. Jakuba jest darem włóczków krakowskich dla mieszkańców Dobrzynia nad Wisłą, którzy przez wieki uchodzili za najbardziej doświadczonych flisaków na Wiśle. Peregrynującą z Krakowa figurkę św. Jakuba  czeka jeszcze długa droga. Z Gdańska popłynie jachtem żaglowym, wraz z reprezentacją włóczków krakowskich, do portu La Coruña, a stamtąd, w pieszej, trzydniowej pielgrzymce, dotrze do Santiago de Compostela. Figurka pokona całą dawną drogę wodną z Krakowa do Santiago, a ostatecznie wróci do Dobrzynia nad Wisłą i stanie w przygotowanej dla niej kapliczce. Będzie znakiem tego, że dawny szlak pielgrzymkowy Camino de Vistula. Wisła od średniowiecza była głównym szlakiem komunikacyjną, po którym pływało tysiące statków, łodzi i tratew. Dziś rzeka wraca do łask. Flisy z Krakowa do Gdańska są coraz popularniejsze.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Roku Jakubowego. Święto  jest obchodzone raz na kilka lat, gdy dzień  uroczystości św. Jakuba Apostoła – 25 lipca przypada w niedzielę. Ostatnim takim rokiem był 2010.

 

Departament Sportu i Turystyki

 

sierpień 2021 r.

 

Figurka Św. Jakuba w Kościele pw. NMP w Dobrzyniu n. Wisłą, fot. Biuro ds. Rozwoju TurystykiFlis Figurki św. Jakuba, fot. Biuro ds. Rozwoju TurystykiFlis figurki św. Jakuba Dobrzyń n. Wisłą, fot. Biuro ds. Rozwoju TurystykiTransport figurki św. Jakuba Dobrzyń n. Wislą, fot. Biuro ds. Rozwoju TurystykiWprowadzenie figurki św. Jakuba do Kościóła pw. NMP w Dobrzyniu n. Wisłą, fot. Biuro ds. Rozwoju Turystyki