Edukacja

Logotyp Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Wychowanie to wyzwanie – czyli jak wychowywać z szacunkiem i empatią w oparciu o elementy Pozytywnej Dyscypliny – wykład online Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu serdecznie zaprasza do udziału w wykładzie online: Wychowanie to wyzwanie – czyli jak wychowywać z szacunkiem i empatią w oparciu o elementy Pozytywnej Dyscypliny, który odbędzie się 26 lutego 2025 r. (środa), godz. 17:00-18:00. Wykład wygłosi Julita Zawadzka pedagog specjalny, oligofrenopedagog, nauczyciel współorganizujący kształcenie, specjalista WWRD, wychowawca z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 

Wychowanie to wyzwanie – czyli jak wychowywać z szacunkiem i empatią w oparciu o elementy Pozytywnej Dyscypliny – wykład dotyczy podstawowych założeń Pozytywnej Dyscypliny, w tym znaczenia równowagi między uprzejmością a stanowczością, roli samoregulacji emocji, sposobów wspierania dzieci w nauce odpowiedzialności, budowania zdrowych relacji i wyzwań wychowawczych w kontekście współczesnych realiów, takich jak presja technologiczna, przebodźcowanie oraz rosnące problemy psychiczne wśród młodzieży. Celem spotkania jest zainspirowanie uczestników do świadomego kształtowania postaw wychowawczych, które promują rozwój kompetencji emocjonalnych i społecznych u dzieci.

 

Tematyka wykładu nawiązuje do jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025:

pkt 3. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego […].

 

Udział w wykładzie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

 

Formularz rejestracyjny

Strona internetowa wydarzenia

 

Julita Zawadzka jest pedagogiem specjalnym, oligofrenopedagogiem, nauczycielem współorganizującym kształcenie, specjalistą WWRD, wychowawcą z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, rewalidacyjne, emocjonalno-społeczne. Specjalizuje się w pracy z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz innymi trudnościami w zakresie funkcjonowania społecznego i emocjonalnego. Jest współautorką innowacyjnej książki do komunikacji alternatywnej pod tytułem Niech przemówią twoje oczy. Współtworzyła również artykuł naukowy na temat komunikacji z pacjentami z różnymi zaburzeniami świadomości.

 

Obecnie pracuje w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Toruniu jako wychowawca w internacie oraz w Szkole Podstawowej nr 4 w Toruniu jako nauczyciel współorganizujący kształcenie. Współzałożyła i prowadzi Grupy Wsparcia dla Rodziców Dzieci i Młodzieży w Spektrum Autyzmu Autystycznie -Sympatycznie. W swojej pracy dużą wagę przywiązuje do budowania pozytywnych relacji międzyludzkich opartych na empatii i zrozumieniu, stosując metody Pozytywnej Dyscypliny. Wspiera dzieci, młodzież oraz ich rodziców w rozwijaniu kompetencji społeczno-emocjonalnych, opartych na wzajemnym szacunku, współpracy i skutecznej komunikacji. Uczy jak budować relacje oparte na zrozumieniu potrzeb zarówno dorosłych, jak i dzieci. Promuje podejście oparte na poszukiwaniu rozwiązań, a nie karaniu. Jej doświadczenie w pracy z osobami o specjalnych potrzebach edukacyjnych pozwala na dostosowywanie techniki Pozytywnej Dyscypliny do indywidualnych możliwości i wyzwań, z jakimi mierzą się podopieczni i ich rodziny.