Edukacja

Święto Wdzięczności, fot. Katarzyna Lewandowska
Święto Wdzięczności, fot. Katarzyna Lewandowska

„Tydzień Szczęścia” w szkole szpitalnej

Ogólnopolski Tydzień Szczęścia w Szkole jest okazją do zwrócenia uwagi na narzędzia psychologii pozytywnej, które kształtują dobre życie, poczucie szczęścia i wzmacniają dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia.

Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej.

Martin Seligman

 

W dniach 18.09-24.09.2023 r. nasza szkoła wzięła udział w IV edycji tej wspaniałej akcji, zorganizowanej przez Happiness at School. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej i lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu oraz budowaniu relacji i nawiązywaniu przyjaźni. To narzędzie profilaktyki depresji i chorób cywilizacyjnych. W kontekście trudnej sytuacji globalnej i niepokojących wyników badań zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży te kwestie nabierają kluczowego znaczenia. Mając na uwadze czasy, w których żyjemy hasłem tegorocznego Tygodnia Szczęścia w Szkole były słowa: Z OPTYMIZMEM I NADZIEJĄ!

 

Świadome wzmacnianie optymizmu oznacza umiejętność wyciągania konstruktywnych wniosków z doświadczeń. Możemy np. inaczej spojrzeć na czas pandemii czy wojny, możemy zadać sobie pytania: Czego mnie ten czas nauczył? Jaki sens mogę wyciągnąć z tego okresu? Nadzieja z kolei, w świetle psychologii pozytywnej oznacza wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich realizacji.

 

Tydzień Szczęścia w Szkole stał się okazją do podejmowania różnorodnych tematów z dziećmi i młodzieżą, zarówno na zajęciach lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych. Rozmawialiśmy z naszymi uczniami i zachęcaliśmy do pielęgnowania pozytywnych uczuć, budowania relacji, odkrywania mocnych stron u siebie i innych. Zwracaliśmy uwagę na konieczność dbania o zdrowie, relaks i odpoczynek.

 

Uczniowie naszej szkoły próbowali znaleźć odpowiedź na pytania – Czym dla mnie jest optymizm? Czym dla mnie jest nadzieja? Z radością i dużą dawką pozytywnej energii wszyscy uczestniczyli w proponowanych przez nauczycieli aktywnościach. Ogromnym powodzeniem cieszyło się m.in. przekazywanie uczniom oraz nauczycielom tzw. liścików z miłymi słowami i afirmacjami. Był to czas celebrowania, dzielenia się szczęściem, okazywania wdzięczności i życzliwości.

 

Udział w Tygodniu Szczęścia był dla naszych podopiecznych nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim okazją do zwrócenia uwagi na to, że szkoła szpitalna pomimo stresu związanego z hospitalizacją może być miejscem pełnym śmiechu i pozytywnych odczuć.

 

We wszystkich szkołach zaangażowanych w akcję powstawały filmiki, podczas których dzieci i młodzież odpowiadały na pytanie – czym jest dla nich optymizm oraz nadzieja. Nasi uczniowie również zmierzyli się z tym zadaniem i podzielili się swoim odczuciami i przemyśleniami. Podczas Konferencji Podsumowującej, w której uczestniczyła pani dyrektor naszej szkoły, film stworzony przez naszych uczniów został zaprezentowany, bardzo ciepło przyjęty, wzbudził wiele pozytywnych emocji i refleksji.

 

Już dzisiaj jesteśmy przekonani, że za rok weźmiemy udział w kolejnej edycji Tygodnia Szczęścia w Szkole i będziemy dbać o to, aby te dobre emocje towarzyszyły wszystkim przez cały rok.

 

Opracowanie: Katarzyna Lewandowska, Małgorzata Ziętara

 

Święto Wdzięczności, fot. Katarzyna LewandowskaDobre słowa dla innych dzieci z oddziału, fot. Katarzyna LewandowskaAfirmacje i dobre myśli, fot. Paulina GórskaŚwięto Wartości, fot. Danuta SarnowskaSzczęście w biologii, fot. Aleksandta MatuszakPrzepis na dobry nastrój, fot. Małgorzata ZiętaraPieczemy gofry, fot. Aleksandra Korecka-GruszkaKoniczynki szczęściaHasło Tygodnia Szczęścia, fot. Monika Fabrycka