Edukacja

Uczestnicy konferencji, fot. Wiktoria Szplitt
Uczestnicy konferencji, fot. Wiktoria Szplitt

Otwórz oczy – standardy ochrony małoletnich

4 czerwca 20204 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się wojewódzka konferencja edukacyjna „Otwórz oczy – standardy ochrony małoletnich” z udziałem podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Izabeli Ziętki. Uczestniczyli w niej dyrektorzy, nauczyciele i specjaliści ze szkół i placówek oświatowych regionu. Konferencję zorganizowało Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy we współpracy z Kujawsko-Pomorskimi Centrami Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku oraz Miejskim Ośrodkiem Edukacji Nauczycielami w Bydgoszczy przy dużym zaangażowaniu wolontariuszy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

 

Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Patronat medialny objęło Polskie Radio PiK.

Zainteresowanie wykładami i panelami edukacyjno-dyskusyjnymi było bardzo duże. W części wykładowej 200 osób, natomiast w panelach edukacyjnych wzięło udział ponad 100 osób.

Celem konferencji było upowszechnienie wśród nauczycieli wiedzy wspomagającej wyjaśnienie dzieciom tematyki związanej z zasadami ochrony małoletnich oraz przygotowanie i udostępnienie przedszkolom, szkołom, placówkom pozaszkolnym i wychowawczym oraz kształcenia specjalnego materiałów merytorycznych wspierających pracę nauczycieli z małoletnimi, które zostały opracowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy i wydane w formie teczek z kartami ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Konferencję odbyła się w dwóch blokach. W pierwszej części miały miejsce wykłady o sytuacji psychologicznej dziecka krzywdzonego i rozpoznawaniu krzywdzenia dziecka. Słuchacze dowiedzieli się także, jak rozmawiać z dzieckiem i rodzicami o krzywdzeniu oraz jakie są zadania i możliwości prawne pracowników szkoły w sytuacji rozpoznania lub podejrzenia krzywdzenia. Część druga obejmowała 6 paneli edukacyjno-dyskusyjnych: dla przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, dla psychologów, placówek pozaszkolnych i wychowawczych oraz placówek kształcenia specjalnego.

Warto podkreślić, że w placówkach oświatowych w województwie kujawsko-pomorskim standardy ochrony małoletnich są już na bieżąco wdrażane.

 

Opracował: Grzegorz Nazaruk