Nasze sukcesy – KPCEN w Bydgoszczy 2021/2022. Niech mówią za nas wydarzenia!
28 czerwca 2022 r. odbyło się podsumowanie pracy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Dzięki gościnności i życzliwości pani Ewy Jaruzel, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serocku, mogło ono odbyć się w pięknie położonej szkole, w powiecie świeckim, w gminie Pruszcz.
Miniony rok szkolny obfitował w naszej placówce w liczne wydarzenia. Najważniejsze spośród nich znajdziecie Państwo w poniższym materiale.
I. Wojewódzkie konferencje m.in.:
- Szybko, szybko! Co na to mózg? w ramach Światowego Tygodnia Mózgu z gościnnym udziałem Carla Honoré, kanadyjskiego dziennikarza, światowej sławy publicysty, propagatora ruchu SLOW, w którym wzięło udział blisko 600 dyrektorów i nauczycieli.
- Ukraiński uczeń w polskim systemie edukacji. Jak pomóc nauczycielom tworzyć wielokulturowe środowisko uczenia się? Wydarzenie zrealizowano we współpracy z UKW w Bydgoszczy. Odbywało się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty (zob. relację).
- Szwalbe. Kreator. Lider. Postać z udziałem Krystyny Starczak-Kozłowskiej, autorki książek, oraz przedstawicielami środowiska akademickiego (w tym Akademii Muzycznej) i nauczycielami szkół. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty (zob.: Szlakiem Andrzeja Szwalbego odc. 1 Ostromecko; odc. 2 Filharmonia Pomorska).
- II Cykliczna Konferencja Dydaktyki Matematyki zorganizowana we współpracy z UKW w Bydgoszczy
- Innowacje-inspiracje (konferencja dla dyrektorów przedszkoli)
- Egzaminy zewnętrzne z matematyki, j. polskiego, j. obcych, geografii, biologii (we współpracy z CKE)
- Forum wymiany doświadczeń Nauczyciele – Nauczycielom (z przedmiotów: biologia, geografia, matematyka, język polski, języki obce, informatyka, muzyka, edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna)
- Myślimy o przyszłości – doradztwo zawodowe z dalszą perspektywą (konferencja metodyczna)
- Uciec czy utknąć? Escape roomy w edukacji (konferencja dla dyrektorów i nauczycieli; zob. zapowiedź)
- Po egzaminie język nie ginie (konferencja dla nauczycieli języków obcych)
II. Ważne wydarzenia wojewódzkie dla dyrektorów i nauczycieli m.in.:
- Zorganizowanie Kujawsko-Pomorskich Igrzysk Lekkoatletycznych dla Nauczycieli i Pracowników Oświaty. Wydarzenie zrealizowano we współpracy ze Szkołą Podstawową w Brzozie (150 zawodników z 20 szkół województwa kujawsko-pomorskiego). Zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
- Przygotowanie arkusza egzaminacyjnego do próbnej matury z matematyki i udostępnienie szkołom we wszystkich województwach (Matura 2023).
- Nagranie słuchowiska Nie jest tak, że już się nie boję. Solidarni z Ukrainą.
- Opracowanie narzędzia do przeprowadzenia diagnozy sprawności rachunkowej uczniów w klasach IV szkoły podstawowej w województwie kujawsko-pomorskim i opublikowanie wniosków w celu poprawy wyników egzaminów.
- Zorganizowanie kursu kwalifikacyjnego dla kadry kierowniczej.
- Przeprowadzenie szkoleń w województwie kujawsko-pomorskim dla dyrektorów w ramach współpracy z Kuratorium Oświaty.
- Program online na kanale YouTube Przy herbacie o oświacie poruszający ważne tematy edukacyjne, wychowawcze, psychologiczne (np. Depresja puka do klas, Epoka dziecka zarządzanego, Strach miał wielkie oczy, Ocena nie jest sprawą życia lub śmierci, Egzaminy ….i co dalej)
- Uruchomienie bloga dla nauczycieli języka polskiego dobralekcja.edu.pl
- Zorganizowanie kursu na kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży.
- Pięć publikacji zwartych: m.in. Łyk świeżego powietrza; Zaurocz się lasem; Urzeknij się rzeką
– od przeżywania do postaw ekologicznych; Escape Roomy w edukacji. Województwo
kujawsko-pomorskie. Diagnoza 2021 (Raport z badań dyrektorów i nauczycieli
województwa kujawsko-pomorskiego); Uciec czy utknąć ? Wirtualne Eduroomy; - Zaprojektowanie mobilnego Escape Roomu Lokomotywa.
III. Inne przedsięwzięcia:
- Zebranie środków finansowych na zakup i zamontowanie latarni przed budynkiem KPCEN w Bydgoszczy (zob. Uroczyste odsłonięcie latarni)
- Podpisanie z Rektorem UKW w Bydgoszczy porozumienia o współpracy w zakresie nauk pedagogicznych i nauk ścisłych (zob. relację).
- Udział nauczycieli konsultantów w programie Słownik polsko-polski z udziałem prof. Jana Miodka – TVP Polonia.
- Powołanie Studia nagrań do realizacji filmów edukacyjnych, szkoleniowych, instruktażowych oraz nagrań głosowych.
- Rozwój kanału YouTube – nagranie 70 filmów, słuchowisk, wystąpień konferencyjnych, warsztatów, zapowiedzi, porad, podcastów m.in. z fizyki, TIK, j. polskiego, wychowania fizycznego (np. Rozmowa z rodzicem roszczeniowym, Dźwiękowe Vademecum Dyrektora, Rozgrzewka głosu w drodze do pracy, Od słowa do słowa, TIK Express, Ćwiczenia nie tylko na ferie). Kanał YouTube KPCEN w Bydgoszczy odwiedziło w minionym roku 23 317 nauczycieli. Mamy 644 subskrybentów.
- Nagrania wideo z języka angielskiego w ramach projektu unijnego Innowacyjna edukacja dla szkół w Gminie Sicienko – edycja 2.
- Utworzenie i prowadzenie w placówce stacjonarnego escape roomu Skarb Wyspy Wielkanocnej (pokój odwiedziło kilkadziesiąt grup nauczycieli z uczniami).
- Projekt Dla Jana Pawła II oraz Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
- Udział w pracach grupy Edukacja przy Międzysektorowym Wojewódzkim Zespole ds. Polityki Migracyjnej i Zarządzania Migracjami.
- Sfinalizowanie zakupu i zamontowanie latarni przed budynkiem placówki.
- Zorganizowanie wizyty studyjnej Edukacja alternatywna – CreoGedania w Gdyni.
- Wspieranie Szkół Ćwiczeń w gminie Barcin, Żnin, Osielsko i Niemcz.
- Korekta, redakcja i wydanie publikacji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Czytamy Norwida na Kujawach i Pomorzu.
- Opracowanie I Powiatowej Gry Terenowej z okazji Europejskiego Dnia Języków.
- Organizacja szkolenia branżowego dla nauczycieli zawodu – IVY Technology, PESA
- Kurs języka niemieckiego dla nauczycieli na poziomie A2/B1 cz. 2.
IV. Najważniejsze konkursy, festiwale, projekty, programy…
- Współorganizacja X edycji Wojewódzkiego Konkursu Interdyscyplinarnego z serii Wielcy Polacy –
gen. bryg. prof. Elżbieta Zawacka na tle historii Polski w XX i XXI wieku. - Współorganizacja Kujawsko-Pomorskiego Festiwalu Projektów Edukacyjnych metodą WebQuestu – XII edycja.
- Współorganizacja Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego dla uczniów szkół podstawowych – razem z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
- Zorganizowanie Wojewódzkiego Konkurs dla nauczycieli szkół podstawowych na zaprojektowanie i wykonanie gry dydaktycznej do nauki języka obcego Grajmy i uczmy się języka obcego.
- Udział w programach i projektach, m.in.: Od grosika do złotówki, Leśna skrzynia skarbów, Żabi skok, Ul na Kółkach, Przyjaciele Zippiego, Szkoły i Przedszkola Promujące Zdrowie, Dzień przedsiębiorczości, Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo, Smok, czy Smog? Bydgoski Bąbel Matematyczny.
- Współorganizowanie I Międzypowiatowego Festiwalu Piosenki w Języku Obcym 2021 Nastrój się na Święta – na stworzenie miniteledysku.
- Zainicjowanie Powiatowego Konkursu Geograficznego Kasper Geograficzny organizowany przez I LO w Inowrocławiu.
- Udział w programie Szkoła dla Rodziców i Wychowawców.
- Udział w projekcie Spacer edukacyjny.
- Współorganizowanie Gminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej Let’s Sing’ 2022.
- Webinaria dla nauczycieli języka angielskiego dot. organizacji międzynarodowych
projektów językowych w ramach International English Language Teachers Association.
Opracował: R. Preus