Edukacja

Logo - Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku

Kopernik i jego dziedzictwo

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 480. rocznicy jego śmierci oraz 480. rocznicy wydania jego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, 21 kwietnia 2023 r. KPCEN we Włocławku zorganizował konferencję przypominającą o dorobku wielkiego astronoma i wybitnego człowieka renesansu, który urodził się i mieszkał przez część swojego życia w naszym regionie.

 

Fascynujące wykłady na temat kopernikańskich odkryć i niesamowitych astronomicznych zjawisk wygłosili zaproszeni eksperci i prelegenci. Jak umierają gwiazdy, wyjaśnił Ryszard Drążkowski z Włocławskiego Międzyszkolnego Obserwatorium Astronomicznego – teraz już wiemy, co zawdzięczamy gwieździe supernowa.  Podczas prelekcji Henryka  Wasilewskiego oraz uczennicy Karoliny Laskowskiej z II LO im. M. Kopernika we Włocławku uczestnicy konferencji usłyszeli o wielu ciekawych, a mniej znanych faktach z życia wielkiego uczonego.

 

Swoimi doświadczeniami w pracy z uczniami podzielili się  nauczyciele pasjonaci – Katarzyna Palczak, koordynatorka programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” z SP nr 3 im. M. Kopernika w Lipnie oraz Łukasz Kołodziejski, koordynator Astrobazy przy SP im. M. Konopnickiej w Dobrzyniu nad Wisłą.

 

Prowadząca konferencję Dorota Łańcucka, zwróciła uwagę na trzy pierwsze wydania dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” i  jako jedną z ciekawostek przytoczyła fakt posiadania norymberskiego wydania (1543 r.) „O obrotach…” przez Gustawa Zielińskiego, właściciela majątku Wioska, gm. Skępe. Ten wielki patriota i poeta przekazał testamentem swój imponujący księgozbiór  Bibliotece Towarzystwa Naukowego Płockiego, która dzisiaj nosi jego imię.

 

Taneczno-muzycznym akcentem wydarzenia był występ uczennic z SP nr 3 w Lipnie, dzięki którym sięgnęliśmy gwiazd.

 

Dyrektor Grażyna Troszyńska podkreśliła, że Rok Mikołaja Kopernika sprzyja popularyzacji i rozpowszechnianiu osiągnięć naukowych Kopernika, jak również innych dziedzin, którymi się zajmował. Jest inspiracją do rozwoju, odkryć i poszukiwań. Postać wielkiego uczonego pozostaje wzorem i powodem do dumy dla nas, Polaków, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Opr. Dorota Łańcucka, KPCEN we Włocławku