Debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” z udziałem inowrocławskiego Medyka
Poprzez dialog z mieszkańcami możliwe jest identyfikowanie problemów i szukanie wspólnych rozwiązań, które realnie wpłyną na poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa seniorów. Dlatego w Inowrocławiu organizowane są cykliczne panele dotyczące bezpieczeństwa.
We wtorek, 8 października, w Filii Domu Dziennego Pobytu „Życzliwa Przystań” w Inowrocławiu miała miejsce debata zatytułowana „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Organizatorem spotkania była Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, a w wydarzeniu, jako stały partner, udział wzięli przedstawiciele Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu.
Spotkanie otworzyła i powitała gości oraz uczestników podinsp. Sylwia Malinowska Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, eksperci w dziecinie zdrowia, bezpieczeństwa oraz reprezentanci lokalnych władz i stowarzyszeń działających w obszarze omawianego tematu.
Inowrocławski Medyk reprezentowały Monika Kurzawa i Monika Kwaśniewska-Adryan. Podczas wystąpienia przedstawiły rolę profilaktyki zdrowotnej w zapewnieniu bezpieczeństwa jednostek i społeczeństwa. Szczególną uwagę zwróciły na znaczenie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej, regularnych badań profilaktycznych jako kluczowych elementów zapobiegania chorobom i wzmacniania odporności. Przedstawiły porady, jak seniorzy mogą poprawić bezpieczeństwo we własnych domach, eliminując ryzyko upadków i urazów.
W tematach omówionych seniorom przez służby i reprezentantów instytucji znalazły się zagadnienia o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, metodach oszustw i sposobach unikania zagrożeń, segregacji odpadów i to czym nie należy palić w piecach, zagrożeniu czadem i zasada działania czujek czadu i dymu, domokrążcach, bezpieczeństwie biologicznym mieszkańców, zadaniach pracowników ZUS, przeciwdziałaniu samotności i wykluczeniu społecznemu, zasadach działania numeru 112 oraz treści zgłoszeń i ich zasadności.
Debata zakończyła się wspólnymi wnioskami, że troska o bezpieczeństwo to nie tylko obowiązek służb i instytucji, ale także każdego z nas. Edukacja w zakresie profilaktyki zdrowia oraz dbałość o dobrostan psychiczny to kluczowe elementy, które wpływają na bezpieczeństwo społeczne. Cykliczny charakter tych wydarzeń pozwala seniorom regularnie aktualizować swoją wiedzę i utrwalać dobre nawyki, co ma ogromny wpływ na poprawę ich bezpieczeństwa oraz komfortu życia.
Autorzy tekstu: Monika Kurzawa, Monika Kwaśniewska-Adryan
Autor fotografii: Izabella Drobniecka
Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu jest jednostką oświatową, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.