100 lat artylerii w Niepodległej Polsce
Pod takim hasłem 10 maja 2018 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyło się szkolenie proobronne dla uczniów szkół z klasami o profilu mundurowym województwa kujawsko-pomorskiego i studentów z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu.
Organizatorami szkolenia byli:
- CSAiU w Toruniu;
- Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu;
- Stowarzyszenie Artylerzystów Polskich.
Na placu apelowych CSAiU otwarcia szkolenia dokonali:
- płk dypl. Dariusz Adamczyk – komendant Centrum;
- płk rez. Roman Kłosiński – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów.
Do uczestników szkolenia w krótkich wystąpieniach przemówili:
- Marek Smoczyk – Sekretarz Województwa;
- Krzysztof Bylicki – dyrektor Delegatury w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Uczestnicy szkolenia w grupach pod opieką instruktorów pozyskiwali wiedzę m.in. w bogato wyposażonym w sprzęt artyleryjski Muzeum Artylerii CSAiU.
Powstało ono w 1977 r. z inicjatywy ówczesnego komendanta Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii płk. Stanisława Żaka. Uroczyste otwarcie Muzeum nastąpiło w wiosną 1978 r. Warto przypomnieć, że obecne Muzeum Artylerii nawiązuje do tradycji Muzeum Sprzętu Artylerii, które powstało w powołanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1923 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu. Eksponaty dawnego muzeum i archiwa nie dotrwały do naszych czasów.
Obecnie celem muzeum jest prowadzenie działalności edukacyjnej oraz gromadzenie eksponatów z zakresu historii artylerii i uzbrojenia. Są tu eksponaty niekiedy niespotykane w innych muzeach wojskowych.
Młodzież z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła także w plenerowych zajęciach praktycznych z zakresu ratownictwa medycznego, obsługi wojskowego sprzętu optycznego; ćwiczyła na przyrządach obserwacyjno-rozpoznawczych i uczyła się pracy z mapą. Dużym wyzwaniem było przysposobienie umiejętności przygotowania działa i moździerza do strzelania oraz prawidłowego załadowania samobieżnej armatohaubicy DANA.
Istniała też możliwość oddania kilku strzałów z karabinu do tarczy z możliwością odczytania wyników na monitorze komputera.
Po raz pierwszy dla grup zorganizowanych, Centrum umożliwia zapoznanie się z urządzeniem szkolno-treningowym do broni strzeleckiej „Śnieżnik”. Istniała możliwość obejrzenia sal wykładowych z trenażerami sprzętu bojowego oraz budynku koszarowego, w którym na co dzień mieszkają żołnierze.
Założone przez organizatorów proobronne cele szkoleniowe zostały osiągnięte; szkolenie było także kolejną, znakomitą okazją do integracji młodzieży klas mundurowych regionu kujawsko-pomorskiego.
Ostatnim, bardzo miłym dla wszystkich akcentem było spotkanie przy żołnierskiej grochówce z wkładką w gustownie wyposażonej żołnierskiej stołówce.
Wykaz szkół uczestniczących w szkoleniu:
- Zespół Szkół Niepublicznych w Gąsawie;
- Zespół Szkół CKU w Gronowie;
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Jana Pawła II w Kościelcu;
- Zespół Szkół im. Marii Grodzickiej w Lubrańcu Marysinie;
- Zespół Szkół Nr 1 w Toruniu (VI LO im. Zesłańców Sybiru w Toruniu);
- Zespół Szkół we Wroniu;
- Zespół Szkół Technicznych w Toruniu;
- Zespół Szkół Akademickich Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku;
Ponadto:
- Studenci Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu.
Opracował: Tadeusz Kierel