Aktualności

Centrum Czynnej Ochrony przyrody w Tleniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Centrum Czynnej Ochrony przyrody w Tleniu, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Zapraszamy do Tlenia na lekcje przyrody

Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego gotowe! W piątek (22 kwietnia), w Światowym Dniu Ziemi, miało miejsce długo oczekiwane oficjalne otwarcie placówki, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego. Wszyscy chętni mogli odwiedzić centrum już w miniony weekend, w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego ,,Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”.

Serdecznie zapraszam w Bory Tucholskie, do Tlenia, gdzie w komfortowych warunkach będzie można dowiedzieć się wiele o walorach przyrodniczych i kulturowych tego obszaru. Nowoczesne Centrum Czynnej Ochrony Przyrody umożliwi pracownikom Wdeckiego Parku Krajobrazowego działalność edukacyjną z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Oprócz marszałka Piotra Całbeckiego w uroczystości udział wzięli również wiceprzewodnicząca sejmiku Agnieszka Kłopotek oraz radni województwa: Jacek Chmarzyński, Robert Malinowski i Tadeusz Pogoda. Centrum Czynnej Ochrony Przyrody będzie zapleczem edukacyjnym Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to blisko 680 m². Na parterze znalazła się sala edukacyjna (która pomieści do 80 osób). W razie potrzeby można podzielić ją na dwa mniejsze pomieszczenia przesuwną ścianką działową. Każda część sali ma własny system audiowizualny (rzutnik, ekran, nagłośnienie), co umożliwia równoległe prowadzenie dwóch spotkań. Na parterze znajdują się także biblioteka i czytelnia (która również może stać się salą edukacyjną dla dwudziestoosobowej grupy) oraz recepcja, sanitariaty i pomieszczenia socjalne. Z tej części budynku na mocy porozumienia pomiędzy samorządem gminy Osie i Urzędem Marszałkowskim korzystać będzie sołectwo Tleń. Pierwsze piętro zajmują sala narad, składnica akt, serwerownia, pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz pokoje administracyjno-socjalne. Na drugim piętrze znalazły się dwu i czteroosobowe pokoje z pełnym węzłem sanitarnym. Będzie to baza noclegowa dla uczestników kilkudniowych warsztatów bądź pracowników naukowych, którzy przyjadą do Tlenia prowadzić badania.

Obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku, dzięki pokryciu dachu ceramiczną dachówką. Budynek ogrzewany będzie ciepłem Ziemi, a konkretnie wodą czerpaną z dziewięciu odwiertów o głębokości do 100 metrów każdy. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum zyskało także nowoczesne wyposażenie: sprzęt pływający (motorówkę, kajaki), sprzęt optyczny (lornetki, mikroskopy) oraz zestawy modeli i pomocy dydaktycznych, które uatrakcyjnią zajęcia przyrodnicze. Księgozbiór uzupełniono o  wydawnictwa z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,9 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dla odwiedzających Centrum Czynnej Ochrony Przyrody otworzy się po raz pierwszy 23 i 24 kwietnia w ramach akcji Urzędu Marszałkowskiego pn. ,,Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem”. W tych dniach będzie można wziąć udział w grze terenowej, tzw. questingu po Tleniu. Na trasie wycieczki przygotowano zadania, za których rozwiązanie uczestnicy otrzymają nagrody.

Urząd Marszałkowski regularnie wspiera rozbudowę i modernizację baz dydaktycznych parków krajobrazowych. W 2020 roku powstał ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. W czerwcu 2021 roku otwarto po gruntownej modernizacji zabytkowy pałacyk nad Gopłem, będący siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Trwa również odbudowa dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie, leżącym na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe (wchodzącego w Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą).

Na terenie Kujawsko-Pomorskiego leży 10 parków krajobrazowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa. Są to:

Wdecki Park Krajobrazowy
Biuro Prasowe Urzędu marszałkowskiego

22 kwietnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022 r.

Otwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKPOtwarcie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody w Tleniu. Fot. Andrzej Goiński/UMWKP