Aktualności

Fot. Urząd Marszałkowski w Toruniu
Fot. Urząd Marszałkowski w Toruniu

„Oni tworzyli naszą historię” – gratulujemy laureatom!

Znamy wyniki tegorocznego wojewódzkiego konkursu im. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów ponad siedemdziesięciu nadesłanych prac.

 

– Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych zasługuje na upamiętnienie. Konkurs jej imienia powinien zarażać młodych ludzi pasją dokumentowania historii, skłonić ich do rozwijania wiedzy historycznej o regionie, dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, zdjęć i pamiątek z domowego archiwum – podsumowuje marszałek Piotr Całbecki.

 

Do konkursu można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce: „O ludziach”, „O wydarzeniach”, „Album rodzinny”, „Oblicza codzienności”, „Udział i rola mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego we współczesnych wydarzeniach” lub „Pomoc Żydom udzielana przez Polaków podczas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej”. Prace oceniane były w dwóch kategoriach: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 39 prac, zaś w drugiej 36.

 

Kapituła konkursu pod przewodnictwem profesora Wojciecha Polaka przyznała następujące nagrody:

 

  • w kategorii uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych:

I miejsce – Lidia Banaś, Szkoła Podstawowa im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie

II miejsce – Maria Sadowska, Szkoła Podstawowa w Łasinie (powiat grudziądzki)

III miejsce – Julia Wojdowicz, Szkoła Podstawowa nr 32 im. Armii Krajowej w Toruniu.

 

  • w kategorii uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych:

I miejsce – Lena Krause, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie

II miejsce – Sebastian Rejewski, Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki)

III miejsce – Olaf Jagodziński, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisław Wyspiańskiego w Szubinie (powiat nakielski).

Lista laureatów i wyróżnionych

 

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Przygotowaliśmy dla nich atrakcyjne nagrody rzeczowe: za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach – o wartości do 1 700,00 zł, za drugie miejsce – do 1 300 zł, za trzecie miejsce – do 900 zł. Nagrody rzeczowe otrzymają także szkoły, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach, oraz nauczyciele – opiekunowie autorów zwycięskich prac.

Organizatorem tegorocznej czternastej edycji konkursu był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK, Wojskowej Służby Polek  w Toruniu, Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Czytaj także: XIV. edycja konkursu.

 

Departament Edukacji

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 kwietnia 2022 r.