Aktualności

Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Posiedzenie plenarne Komitetu Regionów: eurowybory i wieś

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w Brukseli w dwudniowym (17 i 18 kwietnia) posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Regionów (KR) oraz debacie poświęconej rozwojowi obszarów wiejskich.

 

Głównymi tematami sesji plenarnej były planowane rozszerzenie Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię i Gruzję, wzmocnienie instytucjonalnych narzędzi ochrony dzieci przed wykluczeniem społecznym oraz czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

 

Ten ostatni temat pojawia się w europejskiej debacie od jakiegoś czasu, przede wszystkim w kontekście możliwych ataków dezinformacyjnych, ich neutralizowania i odpierania. Dyskusja   na temat czerwcowej elekcji w Europejskim Komitecie Regionów odbyła się w drugim dniu obrad. Poza członkami KR wzięli w niej udział członkowie Parlamentu Europejskiego – Isabel Carvalhais, Dacian Cioloș i Lydie Massard. Wystąpienie marszałka Piotra Całbeckiego poświęcone zostało wyborczemu zaangażowaniu mieszkańców wsi, przede wszystkim rolników, a także koniecznej rewizji i reformie unijnej wspólnej polityki rolnej.

 

Wieś i sytuacja rolników były też przedmiotem spotkania Grupy Europejskiej Partii Ludowej w KR z udziałem europosła Herberta Dorfmana, który zasiada w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE i jest w PE współsprawozdawcą w kwestii reformy wspólnej polityki rolnej.

 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 kwietnia 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2024 r.