Aktualności

Europejskie Forum Rolnicze, Jasionka 2024, fot. UMWKP
Europejskie Forum Rolnicze, Jasionka 2024, fot. UMWKP

Unijna polityka rolna wymaga rewolucji

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył we wtorek (19 marca) w odbywającym się w podrzeszowskiej Jasionce międzynarodowym Europejskim Forum Rolniczym, w którym wzięli udział przedstawiciele środowisk rolniczych, naukowych i biznesowych oraz samorządowcy i politycy. Nawiązując do przygotowywanej przez siebie opinii Europejskiego Komitetu Regionów, gospodarz naszego województwa stwierdził w debacie, że obecna unijna polityka rolna jest błędna i wymaga rewolucyjnej zmiany.

 

– Nie ma między nami, zasiadającymi w Komitecie Regionów samorządowcami z całej Europy, żadnych różnic w ocenie obecnej wspólnej polityki rolnej. Wszyscy uważamy ją za błędną, szkodliwą, niesłużącą rozwojowi wsi i rolnictwa ani – i to jest najgorsze – bezpieczeństwu żywnościowemu kontynentu – mówił. – Może i dobrze, że pracujemy nad opinią na jej temat w obecnych dramatycznych okolicznościach, bo efektem będzie dokument o dość rewolucyjnej treści. Gdyby politycy w Brukseli i rządach krajowych  zechcieli nas posłuchać, rolnicy odetchnęliby z ulgą!   

 

Przygotowywana przez gospodarza naszego województwa (wspólnie z Portugalką Isildą Gomes) opinia Europejskiego Komitetu Regionów na temat unijnej wspólnej polityki rolnej po 2027 roku będzie jednym z dokumentów kluczowych dla przyszłości tej gałęzi gospodarki Starego Kontynentu. Zatwierdzenie projektu opinii przez Komisję Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów (NAT) spodziewane jest w najbliższy piątek (22 marca), przyjęcie przez Komitet Regionów ostatecznej wersji dokumentu podczas czerwcowego (19.06) posiedzenia plenarnego.

 

Zobacz też:

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 marca 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2024 r.