Aktualności

Posiedzenie komisji NAT, Bruksela 5 lutego 2024, fot. Mieszko Matusiak/ UMWKP
Posiedzenie komisji NAT, Bruksela 5 lutego 2024, fot. Mieszko Matusiak/ UMWKP

Europejska wspólna polityka rolna: trzeba słuchać opinii rolników

Marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca Komisji Zasobów Naturalnych w Europejskim Komitecie Regionów (NAT) Isilda Gomes, po serii konsultacji z interesariuszami z całej Europy i politykami, przedstawili w poniedziałek (5 lutego) w Brukseli pierwsze założenia przygotowywanej przez nich opinii Komitetu Regionów na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej. Dokument będzie jednym z kluczowych dla przyszłości europejskiego rolnictwa.

 

– Ważne jest, abyśmy aktywnie słuchali opinii rolników i opracowali dla nich nowe, korzystne ramy działania w perspektywie przyszłości. Mam nadzieję, że głos reprezentantów Europejskiego Komitetu Regionów, którzy są przedstawicielami samorządów terytorialnych z całej Unii Europejskiej, będzie należycie uwzględniony w kształtowaniu przyszłej wspólnej polityki rolnej, mającej na celu przezwyciężenie obecnych problemów nawarstwiających się w Europie. Warto zdawać sobie sprawę, że te trudności wynikają z niedostatecznej skuteczności obecnie obowiązującego modelu  podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W toku konsultacji gospodarz naszego województwa i pani Gomes, która jest też burmistrzem portugalskiej gminy Portimão, spotkali się m.in. z interesariuszami reprezentującymi regiony oraz mniejsze jednostki administracyjne wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz organizacje europejskich producentów rolnych, grupą roboczą Komitetu Regionów „Zielony Ład w terenie” oraz przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego (AGRI) Norbertem Linsem.

 

Przyszłość rolnictwa na naszym kontynencie była też przedmiotem debaty, na którą marszałek Piotr Całbecki zaprosił w połowie stycznia do Przysieka pod Toruniem przedstawicieli środowisk rolniczych i związani z wsią samorządowców naszego regionu oraz ekspertów.

 

Zatwierdzenie projektu opinii przez NAT spodziewane jest 22 marca, przyjęcie przez Komitet Regionów ostatecznej wersji dokumentu podczas czerwcowego (19.06) posiedzenia plenarnego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 lutego 2024 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 lutego 2024 r.