Aktualności

Podsumowanie rejsu żaglowcem STS Pogoria fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Podsumowanie rejsu żaglowcem STS Pogoria fot. fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Morze nas inspiruje (zdjęcia)

Trzydziestoro sześcioro uczestników i ich opiekunów odebrało certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Marszałek Piotr Całbecki przed wręczeniem certyfikatów, pogratulował uczestnikom odwagi i wytrwałości. Zdjęcia do pobrania.

 

– Pokonaliście własne słabości i – co ważniejsze – nauczyliście się współodpowiedzialności. Udowodniliście, że na pokładzie można stworzyć zgraną społeczność, przy zachowaniu własnej tożsamości. Zebraliście doświadczenie, które da wam odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji. Morze nas inspiruje, ale daje również możliwość rozwoju – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

W rejsie żaglowcem STS Pogoria wzięło udział trzydziestoro sześcioro uczniów i absolwentów kujawsko-pomorskich szkół średnich, którzy zostali stypendystami marszałkowskich programów edukacyjnych „Prymus Pomorza i Kujaw”, „Humaniści na start” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”. Na pokładzie znaleźli się też przedstawiciele młodzieżowych środowisk harcerskich, szkół mundurowych, sejmiku młodzieżowego oraz formacji ratownictwa wodnego.

 

Marszałek podziękował nie tylko młodzieży, ale również opiekunom, którymi byli nauczyciele wyróżnieni w konkursie Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji 2023 i koordynatorzy astrobaz. Słowa uznania marszałek skierował także do rodziców stypendystów. Uczestnicy i opiekunowie odebrali certyfikaty, a rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół i członkowie załogi żaglowca- gratulacje. Przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego wręczyli marszałkowi wyróżnienie i związkową legitymację członkowską w podziękowaniu za zaangażowanie w promocję żeglarstwa.

 

Rejs Pogorią ufundował samorząd województwa. Uczestnicy wyjechali z Torunia 12 stycznia, a już następnego dnia w Nicei weszli na pokład żaglowca. Zawinęli do portów Calvi na Korsyce, w miejscowości Santa Margherita, a swoją morską przygodę zakończyli w Genui. Do Torunia wrócili 21 stycznia.

 

Zobacz też:

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 lutego 2024 r.